Choć z pojęciem aromaterapii na szeroka skalę zetknęliśmy się stosunkowo niedawno, to jednak była ona stosowana już w czasach starożytnych. Dziś mamy do dyspozycji pełną paletę gotowych produktów do aromaterapii. Które z nich i w jaki sposób dobrać do naszych potrzeb?

 

Aromaterapia lub inaczej aromatoterapia należy do dziedziny leczenia zwanej medycyną alternatywną i polega na wykorzystywaniu lotnych substancji (olejków eterycznych, głównie pochodzenia naturalnego) do leczenia chorób oraz poprawiania nastroju. Termin „aromaterapia” do powszechnego użycia wprowadził francuski chemik Rene-Maurice Gatefosse. Pewnego razu podczas przeprowadzania doświadczenia poparzył on sobie rękę i aby doświadczyć chociaż niewielkiej ulgi, włożył dłoń do naczynia z lawendowym olejkiem eterycznym. Zaskoczyło go, że ból szybko minął. Co więcej – chemik po kilku dniach zaobserwował, że rana goiła się niezwykle szybko. Dzięki temu Gatefosse stał się propagatorem aromaterapii. W 1937 r. wydał książkę pod tytułem „Aromaterapia”, w której opisał lecznicze działanie olejków eterycznych i dokonanych na ich podstawie obserwacji klinicznych.

Reklama

 

Zastosowanie

Aromaterapię możemy stosować na dwa sposoby:

  • poprzez drogi oddechowe (wdychanie lub inhalacje),
  • bezpośrednio na skórę (masaż lub kąpiel).

Działanie olejków zapachowych może być lecznicze, pobudzające, relaksujące, orzeźwiające i uspokajające. Aromaterapia z zastosowaniem naturalnych olejków eterycznych potrafi złagodzić bóle mięśniowo-stawowe, przeziębienia i stany zapalne skóry, a także odpręża i poprawia nastrój.

 

Aromaterapia poprzez masaż

Masaż może być wykonywany miejscowo lub na całym ciele. Zazwyczaj stosuje się przy tym połączenie dwóch składników: naturalnego oleju roślinnego (specjalistycznego lub bezwonnego oleju jadalnego) oraz specjalnie dobranych do naszych potrzeb mieszanek olejków eterycznych. Składniki te należy wymieszać w proporcjach 15–30 kropli olejków eterycznych na 50 mililitrów oleju.

 

Aromaterapia wziewna

Ten rodzaj aromaterapii stosuje się jako inhalację lub przy użyciu kominka aromatoterapeutycznego.

Inhalację wykonuje się, nachylając się nad parą wodną lub wdychając substancje zapachowe z nasączonej aromatem chusteczki. Jeżeli stosujemy parę wodną, używamy do tego celu miski z gorącą wodą oraz 10 kropli olejku eterycznego. Jeżeli inhalacja odbywa się za pomocą chusteczki, należy na nią wkropić około 5–10 kropli olejku, a następnie przyłożyć ją bezpośrednio do nosa i głęboko wdychać.

Aromaterapia przy zastosowaniu kominka polega na ogrzaniu płomieniem świecy zbiorniczka z olejkiem eterycznym (około 10 kropli), który pod wpływem ciepła odparowuje i wypełnia pomieszczenie aromatem o działaniu terapeutycznym.

 

Kąpiel aromatoterapeutyczna

Jest to specjalna kąpiel w wodzie z dodatkiem olejków eterycznych (10 kropli na wannę), która powinna trwać około 30 minut.

 

Najpopularniejsze olejki eteryczne i ich zastosowanie:

  • Olejek lawendowy – regeneruje skórę, działa uśmierzająco na ból, odpręża, niweluje stres.
  • Olejek z drzewa herbacianego – działa odkażająco w zakażeniach bakteryjnych skóry.
  • Olejek cytrynowy – ma działanie wybielające, ściągające oraz przeciwpotowe.
  • Olejek eukaliptusowy – działa pobudzająco, pomaga w przeziębieniach oraz zmniejsza obrzęki.
  • Olejek majerankowy – łagodzi stany astmatyczne, leczy schorzenia górnych dróg oddechowych, a także uspokaja.
  • Olejek miętowy – działa antyseptycznie, zapewnia długotrwałe uczucie chłodu, uśmierza kaszel oraz ból gardła.
  • Olejek różany – działa pielęgnacyjnie, przeciwzmarszczkowo, wygładzająco oraz wzmacniająco na naczynia krwionośne.

 

Przeciwwskazania

Nie wszyscy mogą stosować aromaterapię. Powinny z niej zrezygnować kobiety w ciąży, alergicy oraz małe dzieci.

 

Uwagi

Na rynku istnieje wiele olejków do aromaterapii, jednak nie każdy sprzedawca oferuje nam produkt naturalny. Często do kupienia są środki syntetyczne jedynie imitujące naturalne zapachy, dlatego ważne jest, by dokładnie czytać etykiety oraz sprawdzać producenta i kraj pochodzenia. Olejek eteryczny zawsze powinien być umieszczany w ciemnych butelkach (zielonych lub brązowych), gdyż światło niszczy jego właściwości.