O czym może świadczyć obecność białka w moczu? Co robić?

 

Obecność białka w moczu to znak, że może się dziać coś niedobrego. Ale u kobiet dość często jest wynikiem nieprawidłowego pobrania moczu do badania. Dlatego radzę zbadać mocz jeszcze raz, przestrzegając następujących zasad:

Najlepiej dać do badania poranna próbkę moczu. Oddajemy do badania mocz ze środkowego strumienia, to znaczy pierwsze kilkanaście kropel moczu oddaje się do toalety, następną część moczu do specjalnego, pobranego w laboratorium pojemnika. Przed oddaniem moczu należy się podmyć. W dniu poprzedzającym badanie unikać należy dużego wysiłku. I co ważne – mocz nie powinien być pobrany w okresie okołomenstruacyjnym, gdyż badanie osadu jest niemożliwe ze względu na domieszkę czerwonych krwinek. Prawidłowo pobrany mocz należy niezwłocznie dostarczyć do laboratorium. Jeśli mimo to w moczu pojawi się białko, należy skonsultować się z lekarzem.
Najczęstsze przyczyny białkomoczu to:
– wzrost zawartości białek w osoczu krwi – tak zwany białkomocz z przeładowania,
– uszkodzenie miąższu nerek,
– białko produkowane i wydzielane przez nabłonek dróg moczowych.


Wśród chorób odpowiedzialnych za białkomocz najczęstsze to:
– ostre i przewlekłe zapalenie kłębuszków nerkowych
– złośliwe stwardnienie nerek
– zakrzepica żyły nerkowej
– odmiedniczkowe zapalenie nerek
– zaawansowana niewydolność nerek
– nadciśnienie tętnicze
– choroby autoimmunologiczne
– niewydolność krążenia

U kobiet białkomocz bywa związany z upławami lub infekcjami dróg rodnych. Natomiast u mężczyzn poza stanami zapalnymi (choć znacznie rzadziej) może dojść do przedostawania się do moczu białek produkowanych w najądrzach i jądrach.

Białkomocz bywa też fizjologiczny. Tak zwany białkomocz czynnościowy może mieć miejsce przy intensywnym wysiłku fizycznym, a nawet podczas zmiany pozycji ciała, zwłaszcza w przypadku szczupłych osób. Białkomocz stwierdza się także po urazach ze zmiażdżeniem mięśni. Również gorączka, przemarznięcie oraz stres są możliwymi przyczynami białkomoczu.

Poza białkomoczem niepokojące jest stwierdzenie obecności w badanym moczu nadmiernej liczby krwinek białych i czerwonych oraz szczawianów i fosforanów wapnia.