UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Kaszel - rodzaje i przyczyny

  Wiecie ile rodzajów kaszlu może mieć mały przedszkolak? Cały kalejdoskop. Do tego oczywiście całkiem różne leczenie. Ostatnio testowaliśmy inhalacje ...
  Kokos
 • Kiedy kostka jest skręcona

  Co to.ma być
  Eryk
 • Choroby nerek – rodzaje i objawy

  głupia pi......a,jak chcesz kogoś szkolić to wypierdzielaj pracować z dziećmi w szkole... Mój syn jest bardzo chory i nieraz też pisze na klawiaturze ...
  Kasia
 • Grupy krwi a żywienie

  niedouczony cymbał. polecam przestudiowanie podstaw genetyki i dziedziczenia - nie ma nic zaskakującego w Twojej grupie krwi.
  dr hyde

Białkomocz

BiałkomoczO czym może świadczyć obecność białka w moczu? Co robić?

 

Obecność białka w moczu to znak, że może się dziać coś niedobrego. Ale u kobiet dość często jest wynikiem nieprawidłowego pobrania moczu do badania. Dlatego radzę zbadać mocz jeszcze raz, przestrzegając następujących zasad:

Najlepiej dać do badania poranna próbkę moczu. Oddajemy do badania mocz ze środkowego strumienia, to znaczy pierwsze kilkanaście kropel moczu oddaje się do toalety, następną część moczu do specjalnego, pobranego w laboratorium pojemnika. Przed oddaniem moczu należy się podmyć. W dniu poprzedzającym badanie unikać należy dużego wysiłku. I co ważne – mocz nie powinien być pobrany w okresie okołomenstruacyjnym, gdyż badanie osadu jest niemożliwe ze względu na domieszkę czerwonych krwinek. Prawidłowo pobrany mocz należy niezwłocznie dostarczyć do laboratorium. Jeśli mimo to w moczu pojawi się białko, należy skonsultować się z lekarzem.
Najczęstsze przyczyny białkomoczu to:
– wzrost zawartości białek w osoczu krwi – tak zwany białkomocz z przeładowania,
– uszkodzenie miąższu nerek,
– białko produkowane i wydzielane przez nabłonek dróg moczowych.


Wśród chorób odpowiedzialnych za białkomocz najczęstsze to:
– ostre i przewlekłe zapalenie kłębuszków nerkowych
– złośliwe stwardnienie nerek
– zakrzepica żyły nerkowej
– odmiedniczkowe zapalenie nerek
– zaawansowana niewydolność nerek
– nadciśnienie tętnicze
– choroby autoimmunologiczne
– niewydolność krążenia

U kobiet białkomocz bywa związany z upławami lub infekcjami dróg rodnych. Natomiast u mężczyzn poza stanami zapalnymi (choć znacznie rzadziej) może dojść do przedostawania się do moczu białek produkowanych w najądrzach i jądrach.

Białkomocz bywa też fizjologiczny. Tak zwany białkomocz czynnościowy może mieć miejsce przy intensywnym wysiłku fizycznym, a nawet podczas zmiany pozycji ciała, zwłaszcza w przypadku szczupłych osób. Białkomocz stwierdza się także po urazach ze zmiażdżeniem mięśni. Również gorączka, przemarznięcie oraz stres są możliwymi przyczynami białkomoczu.

Poza białkomoczem niepokojące jest stwierdzenie obecności w badanym moczu nadmiernej liczby krwinek białych i czerwonych oraz szczawianów i fosforanów wapnia.

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA