UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Tłuszczaki

  Może musk se,, wycisknoleś"?
  Chelmód
 • Kleptomania. Chory czy złodziej?

  Chciałam napisać: problem ze szwagierką
  Kami
 • Kleptomania. Chory czy złodziej?

  Doris ja mam podobny problem, tez z bratową. Pcha się do nas ciągle pod pretekstem pomocy w pracach domowych a tak naprawde nas okrada. Ja nie chce, ż...
  Kami
 • Nowotwory kości

  Witam.. Mój ojciec ma raka kości i, wykryty w lutym tego roku. Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili jak on to nazywa "chodzi na imprezy ...
  anita

Bliźniaki mogą przychodzić na świat bez cesarskiego cięcia?

Bliźniaki mogą przychodzić na świat bez cesarskiego cięcia?Na skutek sztucznych metod zapłodnienia coraz częściej rodzą się bliźniaki, które z reguły przychodzą na świat dzięki cesarskiemu cięciu. Grupa naukowców z Sunnybrook Health Sciences Center w Toronto przeprowadziła badanie dotyczące porodów bliźniaków.

 

Badacze pod kierownictwem dr Jona Barretta postanowili przyjrzeć się temu bliżej. Najczęściej uznaje się bowiem, że ciąża bliźniacza musi się zakończyć cesarskim cięciem oraz że po pierwszym porodzie tego typu następne muszą już być przeprowadzane tą samą metodą. Tak więc pierwsza „cesarka” przesądza o tym, w jaki sposób przyjdzie na świat reszta potomstwa danej mamy.

Naukowcy kanadyjskiego ośrodka przeprowadzili swoje badania w 25 krajach na 2800 kobietach będących w ciąży bliźniaczej. Połowa mam miała zaplanowane cesarskie cięcie, druga połowa – poród naturalny. W przypadku każdej ciąży dziecko, które miałoby urodzić się jako pierwsze, było ułożone w prawidłowej pozycji.

Reklama
Reklama

 

Aż 40 procent kobiet spośród tych, które miały rodzić naturalnie, i tak miała wykonany zabieg cesarskiego cięcia. Z kolei 10 procent pań, które miały mieć „cesarkę”, ostatecznie urodziło siłami natury. Około 2 procent dzieci zmarło lub miało poważne problemy zdrowotne, ale pozostawało to bez związku z formą porodu.

– Wyniki badań nie wskazują wyraźnie na to, że wszystkie ciąże bliźniacze powinny się kończyć porodem naturalnym. Ale rozsądne jest planowanie takiego porodu, jeśli pacjentkę prowadzi lekarz mający duże doświadczenie, który będzie wiedział, kiedy cesarskie cięcie jest jednak niezbędne – komentuje dr Michael Greene z Massachusetts General Hospital.

 

Wyniki badania opublikowano w piśmie „New England Journal of Medicine”.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA