UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Głóg – zastosowania lecznicze

  Oj tak, głóg jest niezwykłą rośliną. Warto pamiętać o właściwościach wyciszających kwiatostanu oraz ułatwiających zasypianie. Wszyscy z napięciem nerw...
  Czarnulka
 • Sztuczne łzy – ratunek dla oczu

  oo tez ich uzywam! sa tanie i bardzo wydajne ;)
  agata
 • Leczenie bólu przewlekłego

  Moja mama cierpiała na przewlekły ból, ulgę przyniósł dopiero zabieg przecięcia szwów nożem chirurgicznym. Trochę nam zajęło znalezienie lekarza który...
  Piotrek
 • Świerzbiączka

  a czy leczenie podobne?? ja chyba mam świerzb i nie wiem co z tym robić :
  mimi

Błonnik – do czego jest potrzebny organizmowi

Błonnik – do czego jest potrzebny organizmowiWystępuje on w roślinach, nadając ich tkankom wytrzymałość mechaniczną i elastyczność. Do organizmu ludzkiego trafia wraz z owocami, warzywami i zbożem, ale jako odporny na enzymy nie ulega strawieniu, co redukuje jego wartość kaloryczną do zera. Po co więc zawracać sobie głowę czymś, co wydaje się niepotrzebnym balastem wśród zjadanych pyszności, dostarczających nam energii, witamin, biopierwiastków, mikroelementów, cukrów itd. itp.?

 

Pozornie wydaje się całkowicie bezużyteczny, ale spełnia kilka bardzo ważnych ról. Przede wszystkim przyspiesza pracę jelit, a więc wchłanianie pokarmów i wydalanie resztek, w tym substancji szkodliwych – toksycznych bądź rakotwórczych (zapobiega nowotworom jelita grubego!). Po wtóre: w przewodzie pokarmowym pęcznieje, a zwiększając swoją objętość, wzmaga poczucie sytości (wsparcie dla wszystkich odchudzających się!). Dalej: obniża poziom cholesterolu – stąd jego znaczenie w leczeniu hipercholesterolemii; jest sojusznikiem osób z chorobami jelit i cukrzycą.

Gdzie go szukać? Częściowo – za sprawą własnych upodobań – jesteśmy winni sami, a częściowo postawiono nas w sytuacji bez wyjścia: najczęściej jadamy produkty wysoko przetworzone – oczyszczony ryż, biały cukier, rozgotowane warzywa, białe pieczywo, a jeśli już owoce, to głównie południowe. A tymczasem błonnik ukrywa się w otrębach, roślinach strączkowych, płatkach zbożowych, jabłkach, śliwkach, brokułach, razowym pełnoziarnistym chlebie, migdałach, a nawet maśle orzechowym.

 

Dziennie powinniśmy zjadać co najmniej 25 g błonnika, pamiętając, że np. jedno jabłko średniej wielkości zawiera go około 3–4 g, a jogurt z ziarnem zbóż około 6 g.

 

KK

Reklama
Reklama

 


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA