Bez błonnika trudno jest utrzymać układ pokarmowy w dobrej formie. Błonnik jest pochodzenia roślinnego i nie ulega trawieniu w naszym organizmie – przez przewód pokarmowy przechodzi w niezmienionej postaci.

 

Błonnik pokarmowy

Występuje w formie:

  • nierozpuszczalnej (wchłania wodę i powiększa swoją masę, a tym samym objętość stolca); występuje w całych ziarnach, w zewnętrznej części nasion i owoców
  • rozpuszczalnej (pomaga wydalać ze stolcem cholesterol, a przy okazji zmniejszyć jego poziom we krwi); występuje w owocach i warzywach

Reklama

Błonnik pomaga także osobom cierpiącym na zaparcia,u których masa kałowa dłużej wędruje przez jelita, a jej nagromadzenie utrudnia proces defekacji. Błonnik powoduje jej zmiękczenie, ułatwiając jej przemieszczanie się przez jelito.

Produkty, w których znajduje się najwięcej błonnika, to kasze, ryż brązowy, makaron razowy, pieczywo razowe oraz warzywa i owoce spożywane w jak najmniej przetworzonej formie.

 

Inne zalety błonnika

  • Błonnik pomaga poprawić profil lipidowy. Niektóre włókna (na przykład otręby ryżowe i owsiane) obniżają stężenie cholesterolu we krwi.
  • Błonnik sprzyja również odchudzaniu, ale pod warunkiem, że będziemy pić dużo wody. Włókna wchłoną płyn, zaczną pęcznieć i zapewnią nam uczucie sytości, nawet jeśli spożyjemy mniejszą ilość pokarmu.
  • Produkty zawierające dużo błonnika są także bogate w inne składniki odżywcze i witaminy cenne dla naszego zdrowia.

Zalecana dawka błonnika to około 14 gramów na 1000 kalorii (czyli około 20–40 g dziennie). By sprawdzić, czy mieścimy się w tej normie, warto skorzystać z kalkulatora blonnika.

Bardzo cennymi składnikami, które pomagają organizmowi w prawidłowym funkcjonowaniu, są też:

  • prebiotyki , czyli niestrawione składniki żywności obecne w błonniku, które powodują wzrost poziomu i aktywności niektórych “dobrych” bakterii obecnych w naszym organizmie. Nie dostarczają żadnych mikroorganizmów, stymulują tylko rozwój bakterii jelitowych. Są obecne między innymi w szparagach, cykorii, salsefii, porach, cebuli, karczochach i czosnku.
  • probiotyki, czyli kultury bakteryjne lub drożdży; podawane doustnie korzystnie wpływają na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Najczęściej są to pałeczki kwasu mlekowego. Ich zadaniem jest immunomodulacja, czyli stymulacja systemu immunologicznego, tak aby poprawić odpowiedź odpornościową organizmu.