Uważane są za symbol męskości. Od nich zależy produkcja plemników i testosteronu. Jądra to znajdujące się w mosznie (worku skórnym) wewnętrzne narządy płciowe mężczyzny. Kiedy zaczynają boleć, może to być wynikiem stanu zapalnego, problemów hormonalnych czy też wrodzonej lub nabytej wady budowy. Wszelkie tego typu choroby i zaburzenia mogą doprowadzić do niepłodności. Czasami takie dolegliwości zwiastują także chorobę nowotworową. Dlatego w przypadku bólu, jak najszybciej należy się skontaktować z lekarzem – urologiem (choroby układu moczowo-płciowego) lub andrologiem (problemy hormonalne).

 

RODZAJE SCHORZEŃ

 

Zapalenie najądrza i jądra

To bardzo bolesna choroba. Wiąże się z obrzękiem jednego lub obu jąder i wysoką gorączką, nawet do 40°C, zaczerwienieniem worka mosznowego, bólem krocza i pachwiny, nadwrażliwością powrózków nasiennych, najądrzy i jąder oraz bólem podczas stosunku, ejakulacji i oddawania moczu. Niekiedy także pojawia się w nim krew.

Zapalenie najczęściej jest wynikiem zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi. Czasami, zwłaszcza u młodych pacjentów, choroba jest powikłaniem po śwince.

Kuracja polega na przyjmowaniu antybiotyków. Kiedy dochodzi do komplikacji i pojawia się ropień, konieczny jest zabieg chirurgiczny.

Reklama

 

Żylaki powrózka nasiennego

Najczęściej pojawiają się u młodych mężczyzn w wyniku wady zastawek żylnych. Kiedy krew zaczyna zalegać w naczyniach, żyły powiększają swoją objętość wskutek ciśnienia, jakie wywiera ona na ich ścianki. Wolniejszy przepływ krwi prowadzi do niedotlenienia komórek i wzrostu temperatury, a to może się zakończyć zmniejszeniem liczby plemników. Nie jest to schorzenie szczególnie bolesne. Zdarza się, że problem zostaje odkryty przez lekarza dopiero wtedy, gdy pacjent zgłasza się z powodu problemów związanych z płodnością.

Żylaki usuwa się chirurgicznie.

 

Rak jądra

Pojawia się najczęściej wśród mężczyzn w wieku 20–35 lat (niekiedy wcześniej, już w 15 roku życia) i wiąże się z nieprawidłowym rozrostem komórek gruczołu jądrowego. Można go wykryć podczas badania palpacyjnego (przez dotyk). To nowotwór, który charakteryzuje wysoka uleczalność, nawet jeśli choroba osiągnie stadium zaawansowane. Zaniepokojenie powinny wzbudzić pojawiające się guzki. Potwierdzenie diagnozy daje badanie USG.

Najczęściej leczenie wiąże się z usunięciem całego jądra, na którym pojawił się guz.

 

Skręt jądra

Występuje najczęściej u młodych chłopców i mężczyzn (w wieku 13–21 lat). To ostre niedokrwienie wskutek zaciśnięcia elementów naczyniowych powrózka nasiennego. W ten sposób zostaje zatrzymany odpływ i dopływ krwi, dlatego leczenie (zabieg operacyjny) należy rozpocząć jak najszybciej (w ciągu najdalej 6 godzin), inaczej może dojść do martwicy i zaniku jądra. Objawy skrętu jądra to silny ból, obrzęk moszny, czasami także nudności i wymioty.

 

Ból jąder może także pojawić się wskutek:

  • urazu okolic krocza

  • długotrwałego ucisku jądra (na przykład podczas jazdy rowerem)

  • długotrwałej erekcji (dochodzi wtedy do przekrwienia i spuchnięcia jąder)