Łokieć, a właściwie staw łokciowy, składa się z trzech połączeń połączonych torebką stawową.Mięsień dwugłowy jest głównym mięśniem, który zgina zawias łokcia. Triceps jest odpowiedzialny za rozciąganie zawiasu łokcia.

 

Za ból łokcia najczęściej odpowiedzialne jest ścięgno, które mogą wpłynąć na wewnętrzną lub zewnętrzną stronę stawu. Leczenie obejmuje zimne okłady, odpoczynek i przyjmowanie leków przeciwzapalnych. Ból łokcia ma wiele innych przyczyn: zapalenie stawów i zapalenie kaletki, podrażnienie nerwu w łokciu, co powoduje drętwienie i mrowienie wewnętrznej części łokcia, przedramienia oraz małych palców. Bakterie mogą zainfekować otartą skórę na łokciu i powodować ból.

Najczęstszą przyczyną bólu łokcia jest zapalenie nadkłykcia bocznego (łokieć tenisisty). Co ciekawe, większość pacjentów z tą kontuzją to nie są tenisiści.

Reklama

 

Zapalenie nadkłykcia bocznego, czyli „łokieć golfisty”, to uraz mniej popularny. Oba urazy te mogą pojawić się w wyniku szeregu działań fizycznych - squash, wioślarstwo, kajakarstwo, podnoszenie ciężarów, hokej, zapasy, pływanie - jak również na skutek wykonywania powtarzających się zadań.

Ból łokcia może być spowodowane przez wiele różnych problemów. Częstą przyczyną u dorosłych jest zapalenie ścięgna. Przyczyną może być także choroba zwyrodnieniowa, zapalenie kości i chrząstki, nadmierna ruchomość (niestabilność) stawu, uraz mechaniczny; ból może także promieniować z z okolicy szyi, karku.

Najczęściej, aby określić dokładnie co powoduje ból łokcia wystarczy zwykłe badanie fizykalne. Czasami jednak w celu postawienia właściwej diagnozy najlepiej wykonać badanie RTG. Może być także konieczne pobranie płynu z chorego miejsca na posiew.

 

Sposoby leczenia:

  • szyny unieruchamiające staw łokciowy
  • terapia ultradźwiękami.
  • wstrzykiwanie steroidów w okolice nadłykcia
  • zabiegi fizjoterapeutyczne