Ze statystyk wynika, że blisko 16 proc. kobiet cierpi z powodu bólu w miednicy, zwłaszcza miednicy mniejszej. Jest to dolegliwość częstsza nawet niż migrena! Zazwyczaj związana jest z problemami urologicznymi lub ginekologicznymi. Co ciekawe dotyczy także mężczyzn. U nich dolegliwości bólowe w okolicy miednicy spowodowane są głównie przerostem prostaty. W przypadku kobiet ulgę może przynieść noszenie specjalnej ortezy.

 

Bardzo często dolegliwości bólowe okolic miednicy są bagatelizowane. Panie zazwyczaj sądzą, że są one po prostu związane z miesiączkowaniem. Dolegliwości bólowe miednicy mogą być też spowodowane przez stany zapalne w obrębie macicy, mięśniaki, endometriozę, czy wady wrodzone.

Kolejnym powodem bólów w obrębie miednicy są zmiany zachodzące w podczas ciąży (mające na celu przygotowanie macicy do porodu, a także spowodowane samymi ruchami płodu i powiększającą się macicą), także pozamacicznej.

Reklama

 

Dolegliwości towarzyszące

Niestety, czasami bóle macicy świadczą o bardzo groźnych chorobach, m.in. nowotworach szyjki lub trzonu macicy. Dlatego każdy niepokojący sygnał (np. powtarzający się ból) powinien być skonsultowany z lekarzem. Bólom macicy mogą towarzyszyć krwawienia, bóle kręgosłupa, głowy, pleców, gorączka czy upławy.

 

Różne pochodzenie

Zdarza się, że ból ma różne pochodzenie, gdyż kobieta cierpi na więcej niż jedno schorzenie lub promieniuje na inne narządy. Czasami ból miednicy jest mylony z bólem odcinka krzyżowego lub oba występują jednocześnie. Diagnostyka nie jest więc prosta. Niekiedy wykrycie przyczyny zajmuje dużo czasu, a zdarza się, że nie zostaje ustalone w ogóle.

 

Bóle miednicy u panów

Silne dolegliwości bólowe w okolicy miednicy u mężczyzn występują o wiele rzadziej niż u kobiet i najczęściej spowodowane są zapaleniem gruczołu krokowego lub przewlekłym niebakteryjnym zapaleniem stercza (tzw. zespół przewlekłego bólu miednicy mniejszej). Dolegliwości bólowe w tej okolicy mogą też dawać choroby odbytu i układu moczowego.

 

Diagnostyka i leczenie

Diagnostyka bólów miednicy oraz miednicy mniejszej polega na zebraniu szczegółowego wywiadu, badaniu przedmiotowym i konsultacji z lekarzami specjalistami (przede wszystkim z urologiem w przypadku mężczyzn i ginekologiem w przypadku kobiet) uzupełnionymi o badania laboratoryjne (krew, mocz,), badanie USG. Jeżeli mimo wszystko nie uda się znaleźć przyczyny– lekarz kieruje pacjenta na konsultację psychologiczną.

 

Pomocna orteza

Kobiety cierpiące na ból miednicy oraz rozejście spojenia łonowego (np. w ciąży) często skarżą się na ból usytuowany w pachwinie oraz w przyśrodkowej części uda (jednostronnie bądź obustronnie), którym towarzyszą dolegliwości bólowe stawów biodrowo-krzyżowych, kręgosłupa lędźwiowego oraz spojenia łonowego. Nasilają się one podczas podnoszenia ciężarów lub unoszenia nogi.

Okazuje się, że duży wpływ w tym przypadku ma niestabilność obręczy biodrowej, która jako pierwsza powoduje ból stawów miednicy. Pomocna w takim wypadku może być specjalna orteza miednicy.