UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Botox czy botulina?

Botox czy botulina?Jad kiełbasiany, nazywany też toksyną botulinową czy botuliną, jest wytwarzany przez bakterie Clostridium botulinum. Powstaje między innymi w niewłaściwie przechowywanych lub źle przygotowanych konserwach. Spożycie pożywienia skażonego botuliną może doprowadzić do śmierci.

 

Często mówiąc o botulinie, używa się terminu Botox, jednak jest to zastrzeżona nazwa własna preparatu z zawartością toksyny i nie powinna być stosowana zamiennie z terminem „jad kiełbasiany” czy „botulina”.

Działanie botuliny polega na zmianie przewodzenia nerwowego w mięśniach. Dochodzi do porażenia skurczu mięśnia – wiotczeje on, a ponieważ przestaje „pracować”, nie powstają zmarszczki. Dlatego botulina jest najczęściej stosowana w medycynie estetycznej. Jest także wykorzystywana w neurologii – pomaga w leczeniu napięciowych bólów głowy, kręczu karku i porażenia mięśni twarzy.

Reklama
Reklama

 

Śmiertelne dawki botuliny to:

  • 1,3–2 ng/kg dożylnie
  • 10–13 ng/kg drogą wziewną (inhalacja)
  • 1 μg/kg doustnie

Przy zakażeniu podaje się końską surowicę antybotulinową (antytoksyny). Wskazane jest także płukanie żołądka i zastosowanie środków przeczyszczających.

 

Botox – król gabinetów kosmetycznych

Botox to najpopularniejszy preparat do likwidacji zmarszczek stosowany w medycynie estetycznej. Inne znane to Dysport i Xeomin. Najczęściej wykorzystuje się je do wygładzenia gładzizny, czyli miejsca między łukami brwiowymi, a także zmarszczek mimicznych wokół ust, wokół oczu („kurze łapki”) oraz na szyi i na brodzie. Botox jest również stosowany w leczeniu nadpotliwości stóp, dłoni i pach. Zabieg wstrzykiwania nie jest bolesny, dlatego nie wymaga znieczulenia miejscowego; odczuwa się tylko lekkie pieczenie. Pierwsze efekty widać po 2–3 dniach. W zależności od dawki i indywidualnych cech organizmu, utrzymują się one nawet do 6 miesięcy.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA