UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Kaszel - rodzaje i przyczyny

  Wiecie ile rodzajów kaszlu może mieć mały przedszkolak? Cały kalejdoskop. Do tego oczywiście całkiem różne leczenie. Ostatnio testowaliśmy inhalacje ...
  Kokos
 • Kiedy kostka jest skręcona

  Co to.ma być
  Eryk
 • Choroby nerek – rodzaje i objawy

  głupia pi......a,jak chcesz kogoś szkolić to wypierdzielaj pracować z dziećmi w szkole... Mój syn jest bardzo chory i nieraz też pisze na klawiaturze ...
  Kasia
 • Grupy krwi a żywienie

  niedouczony cymbał. polecam przestudiowanie podstaw genetyki i dziedziczenia - nie ma nic zaskakującego w Twojej grupie krwi.
  dr hyde

Botox czy botulina?

Botox czy botulina?Jad kiełbasiany, nazywany też toksyną botulinową czy botuliną, jest wytwarzany przez bakterie Clostridium botulinum. Powstaje między innymi w niewłaściwie przechowywanych lub źle przygotowanych konserwach. Spożycie pożywienia skażonego botuliną może doprowadzić do śmierci.

 

Często mówiąc o botulinie, używa się terminu Botox, jednak jest to zastrzeżona nazwa własna preparatu z zawartością toksyny i nie powinna być stosowana zamiennie z terminem „jad kiełbasiany” czy „botulina”.

Działanie botuliny polega na zmianie przewodzenia nerwowego w mięśniach. Dochodzi do porażenia skurczu mięśnia – wiotczeje on, a ponieważ przestaje „pracować”, nie powstają zmarszczki. Dlatego botulina jest najczęściej stosowana w medycynie estetycznej. Jest także wykorzystywana w neurologii – pomaga w leczeniu napięciowych bólów głowy, kręczu karku i porażenia mięśni twarzy.

Reklama
Reklama

 

Śmiertelne dawki botuliny to:

 • 1,3–2 ng/kg dożylnie
 • 10–13 ng/kg drogą wziewną (inhalacja)
 • 1 μg/kg doustnie

Przy zakażeniu podaje się końską surowicę antybotulinową (antytoksyny). Wskazane jest także płukanie żołądka i zastosowanie środków przeczyszczających.

 

Botox – król gabinetów kosmetycznych

Botox to najpopularniejszy preparat do likwidacji zmarszczek stosowany w medycynie estetycznej. Inne znane to Dysport i Xeomin. Najczęściej wykorzystuje się je do wygładzenia gładzizny, czyli miejsca między łukami brwiowymi, a także zmarszczek mimicznych wokół ust, wokół oczu („kurze łapki”) oraz na szyi i na brodzie. Botox jest również stosowany w leczeniu nadpotliwości stóp, dłoni i pach. Zabieg wstrzykiwania nie jest bolesny, dlatego nie wymaga znieczulenia miejscowego; odczuwa się tylko lekkie pieczenie. Pierwsze efekty widać po 2–3 dniach. W zależności od dawki i indywidualnych cech organizmu, utrzymują się one nawet do 6 miesięcy.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA