Znajdująca się w świeżych owocach ananasa i jego młodych łodygach bromelina co najmniej od 70 lat ze względu na swoje właściwości lecznicze wykorzystywana jest w medycynie konwencjonalnej. Lekarze sportowi stosują ją głównie w leczeniu obrzęków pourazowych i stanów zapalnych stawów, pomocniczo w gojeniu się ran i złamań. Jakie jeszcze właściwości i zastosowanie ma ta substancja?

 

Bromelina została odkryta w 1972 roku przez hawajskiego naukowca, doktora Ralpha Heinicke. Występuje ona w ludzkim ciele w niewielkich ilościach, a jej niedobór prowadzi do zaburzeń wielu czynności organizmu. Jednym z jej składników jest kseronina, która z kolei powstała z prokseroniny w trakcie trawienia. Oba te enzymy ułatwiają trawienie białek, tłuszczów oraz skrobi.

Reklama

 

Właściwości

Bogatym źródłem bromeliny owoce i łodygi ananasa hawajskiego oraz owoce noni. Bromelina działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i gojąco. Zwiększa przepuszczalność błon komórkowych, co przyspiesza cofanie się obrzęków. Działa przeciwzakrzepowo i zapobiegająco w chorobie wieńcowej, przeciwdziała nadmiernej lepkości płytek krwi, ułatwia rozpuszczanie istniejących skrzepów, a także zapobiega tworzeniu się nowych. Łagodzi liczne infekcje układu oddechowego- a dzięki właściwościom zmniejszającym gęstość śluzu, może być skuteczna w leczeniu astmy i przewlekłego zapalenia oskrzeli. Płukanie gardła świeżym sokiem z ananasa znacznie łagodzi kaszel. Polecana jest także osobom odchudzającym się i prowadzącym mało aktywny tryb życia. Ananas jest bowiem źródłem pektyn – błonnika pokarmowego, który pęcznieje i wypełnia żołądek, dając uczucie sytości. Błonnik ten wspomaga detoksykację organizmu i przyspiesza przemianę materii. Bromelina jest w całości przyswajalna przez organizm człowieka i nierozłożona przechodzi przez układ pokarmowy, zachowując swoją pierwotną budowę i funkcje. Często stosowana jest w dolegliwościach przewodu pokarmowego uprawniając i przyspieszając proces trawienia oraz w leczeniu chorób reumatycznych.

 

Działanie i zastosowanie

  • ułatwia trawienie białek, tłuszczów oraz skrobi
  • ogranicza agregację płytek krwi
  • zmniejsza ryzyko zakrzepicy
  • obniża ciśnienie krwi
  • łagodzi ból gardła i infekcje układu oddechowego
  • wspomaga gojenie się ran i zmniejsza obrzęki
  • działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo (choroba zwyrodnieniowa stawów, RZS, dna moczanowa)
  • zapobiega osteoporozie
  • wspomaga układ odpornościowy
  • jest materiałem budulcowym mięśni

 

Przeciwwskazania

Ananas i jego sok są raczej dobrze tolerowane przez większość osób, ale nie powinny go spożywać dzieci poniżej 6 roku życia, ponieważ enzym ten może podrażnić ich delikatne błony śluzowe, a także wywołać reakcje alergiczne oraz biegunkę. Niewskazane są również dla cukrzyków, gdyż jego indeks glikemiczny jest wysoki (IG=59), co w znacznym stopniu może podnieść poziom glukozy we krwi. Zastrzeżony jest również dla osób mających alergię na pszenicę, seler, marchew, koper włoski czy pyłki traw, a także cierpiących na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy oraz nadkwaśność, jak również cierpiących na schorzenia wątroby i nerek.

Osoby na diecie odchudzającej powinny zjadać ananasy w pierwszej połowie dnia, by mieć czas na jego spalenie, gdyż jest on bogatym źródłem cukrów prostych, których nadmiar odkłada się w tkance tłuszczowej.