Bronchoskopia, czyli wziernikowanie tchawicy i oskrzeli, jest badaniem inwazyjnym, endoskopowym. Umożliwia wyjaśnienie przyczyny niektórych objawów chorobowych (takich jak na przykład kaszel czy krwioplucie). Stanowi uzupełnienie badania radiologicznego klatki piersiowej.

 

Do badania używa się aparatu zwanego bronchoskopem lub bronchofiberoskopem. Bronchoskop to sztywna rura o średnicy około 1 cm wyposażona w źródło światła. Umożliwia lekarzowi oglądanie strun głosowych, tchawicy, oskrzeli głównych i ich rozgałęzień wewnątrz płuc. Bronchoskop może ponadto służyć do usuwania wydzieliny, krwi, ropy oraz ciał obcych, do podawania leków bezpośrednio do oskrzeli i do określania miejsca krwawienia, a także do pobierania wycinków tkanki do badań laboratoryjnych. Bronchofiberoskop jest rurą mniejszą, giętką i elastyczną wykonaną z włókien szklanych, zaopatrzoną w układ optyczny.

Reklama

 

Jak się przygotować do badania

Dobę przed badaniem (24 godziny) nie należy palić papierosów. Trzeba także być na czczo – co najmniej 6 godzin przed badaniem nie powinno się jeść ani pić.

Ponadto przed bronchoskopią lekarz może zlecić przeprowadzenie szeregu badań laboratoryjnych, takich jak ocena układu krzepnięcia (APTT, INR, liczba płytek krwi), HBs (antygen wirusowego zapalenia wątroby typu B), RTG klatki piersiowej, EKG, spirometria i gazometria krwi tętniczej.

Chorzy na astmę powinni przyjąć leki rozszerzające oskrzela, a pacjenci przyjmujący antywitaminę K powinni zaprzestać przyjmowania leku, jeśli podczas badania planowana jest biopsja.

 

Przebieg bronchoskopii

Bronchoskopię przeprowadza się w znieczuleniu powierzchniowym (inhalacja lub rozpylanie środka znieczulającego). Można także zastosować znieczulenie ogólne.

Lekarz wprowadza bronchoskop (przez usta) albo bronchofiberoskop (przez usta lub nos) do tchawicy i przesuwa do oskrzeli. Za pomocą szczypczyków, szczoteczki lub ssaka, które wprowadza przez endoskop, pobiera wycinki tkanek, śluz oraz tak zwane popłuczyny z drzewa oskrzelowego do badania mikroskopowego (cytologicznego, histopatologicznego) i bakteriologicznego.

Jeżeli dodatkowo wykonano biopsję tkanki płucnej, po badaniu pacjenta kieruje się na prześwietlenie klatki piersiowej, żeby upewnić się, czy nie ma powikłań. Badanie trwa od 15 do 30 minut.

Reklama