Wiele pań z przerażeniem patrzy w lustro, stwierdzając u siebie w większym lub mniejszym stopniu pewne nieprawidłowości w wyglądzie swojej skóry. Chciałaby więc szybko i skutecznie uporać się z tym problemem. Niestety, nie jest to takie proste. Przede wszystkim trzeba się zapoznać z metodami zapobiegania lub leczenia istniejących już zmian.

 

 

Cellulitis z medycznego punktu widzenia jest degradacją włókien kolagenowych i elastycznych tkanki łącznej. Jest to defekt kosmetyczny dla określenia którego używamy takich nazw, jak skórka pomarańczowa, patologia tkanki łącznej czy podskórnej lub liposkleroza.

Pierwsze oznaki skórki pomarańczowej obserwujemy najczęściej na zewnętrznej stronie ud i pośladkach, ale zmiany te mogą obejmować brzuch, ramiona i piersi. Można wykonać prosty test: napiąć mięśnie albo ująć między kciukiem a palcem środkowym szerszy obszar skóry. Jeśli zauważymy zagłębienia pojawiające się na powierzchni skóry, oznacza to niestety, że problem ten nas także dotyczy. Często też wyczuwalne są znaczne zgrubienia w obrębie tkanki podskórnej, podobne w dotyku do małych guzków. Cellulitis szczególnie w postaci początkowej, nie zauważalnej gołym okiem można stwierdzić metodą termograficzną, dzięki której widać wyraźnie obszary objęte cellulitisem, jako ciemniej zabarwione plamy.

Reklama

 

Cellulitisem dotknięte są głównie kobiety. Wynika to z różnicy w rozmieszczeniu włókien, które w skórze mężczyzny tworzą siatkę ujmującą zarazem komórki tłuszczowe, jak i naczynia krwionośne w przeciwieństwie do budowy skóry kobiet, gdzie włókna bywają ułożone bardziej równolegle, dzięki czemu mogą wykazywać większą rozciągliwość, co związane jest ściśle z rolą biologiczną kobiet. Oprócz różnicy w budowie tkanki podskórnej, niemałe znaczenie ma gospodarka hormonalna. Estrogeny, czyli hormony żeńskie powodują bowiem zatrzymywanie wody w organizmie, prowadzi to do obrzęków i upośledzenia krążenia w drobnych naczyniach w obrębie tkanki podskórnej, co wiąże się z kolei z zastojem krwi i chłonki, powodując powiększenie komórek tłuszczowych. W przypadku, gdy dołączymy do tego przyjmowaną dodatkowo przez wiele kobiet porcję hormonów, chociażby w postaci pigułek antykoncepcyjnych, proces odkładania lipidów, czyli tłuszczów przebiega ze wzmożoną mocą. Dodajmy jeszcze błędy w codziennej diecie, polegające na przyjmowaniu zwiększonej ilości węglowodanów i tłuszczów oraz niezbyt aktywny tryb życia, a obraz powstawania skórki pomarańczowej będzie nam już znany.

Nie popadajmy jednak w histerię. Należy z góry ustalić, że procesów biologicznych zachodzących w naszym organizmie nie zmienimy. Osoby z predyspozycją do nieprawidłowego, nieestetycznego odkładania się komórek tłuszczowych, mają wręcz obowiązek dbania o swoje ciało na co dzień. W żadnym wypadku nie wolno czekać na moment, kiedy walka z cellulitisem będzie bardzo trudna, a jedynym rozwiązaniem problemu stanie się kosztowna liposukcja, czyli odsysanie nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Leczenie cellulitisu, to leczenie całego organizmu. Zaczynając leczenie cellulitisu, należy ustalić wagę ciała. Wzrost o około 10% ponad normę przyczynia się bowiem do zachwiania procesu przemiany materii, pęcznienia komórek tłuszczowych i wywieraniu ucisku na naczynia krwionośne. Czasami zdarza się również, że cellulitis dotyka osobę nie mającą nadwagi. Najczęstszą przyczyną jest wówczas zakłócenie krążenia. Niekorzystny wpływ na wygląd skóry ze skłonnościami do skórki pomarańczowej, mają leki nie tylko hormonalne, ale również i inne przyjmowane przez dłuższy czas, bądź w charakterze ciągłym, jak chociażby leki zatrzymujące wodę w komórkach. Fatalny wpływ mają używki – alkohol i papierosy.

Jeśli terapia przeciwcellulitisowa ma zakończyć się sukcesem, w diecie musimy uwzględnić wypieki z mąki żytniej, chude ryby, chudy twaróg, chude mięso, dużą ilość jarzyn i owoców. Koniecznie trzeba zrezygnować z przetworów wędzonych, wypieków z białej mąki, potraw zawierających dużą ilość soli oraz zrezygnować z tzw. bomb kalorycznych, jakimi są frytki, hamburgery, chipsy, orzechy laskowe oraz wszelkie słodycze. Do właściwej diety należy dodać dużo ruchu na świeżym powietrzu oraz np. taniec czy aerobik.

Szczególnie wart polecenia jest masaż, ale wykonywany wyłącznie przez doświadczonych masażystów, którzy potrafią właściwie dobrać ilość i natężenie wykonywanych zabiegów. Masaż powinien trwać od 40 minut do 1 godziny. Powoduje on szybszy przepływ krwi i limfy. Przyśpiesza usuwanie toksyn z komórek, usprawnia wymianę międzykomórkową i ułatwia szybsze spalanie tłuszczów. Poprzez lepsze dotlenienie komórek, następuje ogólna poprawa wyglądu skóry. Masaż przynosi najlepsze efekty przy mało zaawansowanych zmianach wyglądu skóry. Gdy zmiany są znaczne, zabiegi tego typu mają tylko działanie wspomagające. Niestety, nie mogą korzystać z masażu osoby z popękanymi naczynkami krwionośnymi lub żyłkami.

Uzupełnieniem masażu, bardzo często z nim łączonym jest body warping, tzn. zawijanie ciała. Pozwala ono na kontrolowaną regulację utraty wagi ciała w poszczególnych jego partiach. Podczas tego zabiegu wykorzystywane są elementy aromaterapii w połączeniu z fizykoterapią. Na skórę objętą cellulitisem, nanosi się specjalny krem, w którego skład wchodzą surowce przyśpieszające spalanie tłuszczów w komórkach. Są to najczęściej: imbir, olej z orzechów laskowych, olej cynamonowy, kofeina, wyciąg z bluszczu, algi morskie.

Każdy z preparatów powinien być dobrze wmasowany w skórę, a następnie cały ten obszar zostaję szczelnie owinięty folią lub specjalnym elastycznym bandażem. Zabieg ten znacznie zwiększa działanie aktywnych składników w głąb komórek. Ucisk wywierany na tkanki podczas procesu owijania ciała powoduje zwiększenie ciśnienia w przestrzeni międzykomórkowej. Następnie zastawki w naczyniach limfatycznych i żyłach otwierają się, a wszelkie toksyny i płyny mogą być szybciej usunięte. By proces ten przebiegał bez zakłóceń i by nie doprowadził do nadmiernego odwadniania tkanek, osoby poddające się takiej kuracji powinny wypijać dziennie od 2 do 2,5 litra niegazowanej wody mineralnej. Bez przyjmowania zwiększonej ilości płynów efekty zabiegu mogą być znacznie gorsze.

Po wmasowaniu preparatu i owinięciu ciała, osoba poddana zabiegowi zostaje ułożona na leżance i przykryta kocem na około 60 minut. W celu zwiększenia efektu termicznego, może leżeć na podgrzanej macie. Aby doprowadzić redukcji wagi ciała, trzeba poddać się serii 10 lub 15 zabiegów w trzydniowych odstępach. Bardzo ważne jest aby pomiędzy zabiegami w gabinecie, stosować preparaty zwalczające cellulitis, również w domu.

Kolejnym zabiegiem powodującym redukcję tkanki tłuszczowej, jest algoterapia, czyli wykorzystanie leczniczych i wyszczuplających właściwości alg morskich. Zabiegi z algami bardzo intensywnie odtruwają tkanki, a dzięki dodawanym do składu olejkom eterycznym powodują uczucie głębokiego dotlenienia i odświeżenia. Ilość zabiegów z algami jest podobna jak w przypadku metody body warping.

Kolejnym rodzajem zabiegów modulujących ciało i znacznie poprawiających stan skóry, są eksfoliacje, czyli złuszczenie skóry przy pomocy kwasu glikolowego otrzymywanego z trzciny cukrowej, które powodują lepsze nawilżenie i ujędrnienie skóry, zwiększając syntezę kolagenu i elastyny w skórze właściwej. Po serii złuszczeń następuje znaczna poprawa wyglądu skóry, wyczuwalne wygładzenie skóry już po pierwszym zabiegu. Efektem eksfoliacji jest odświeżona barwa skóry i zmniejszenie rozstępu, co przy zastosowaniu innej metody jest praktycznie niemożliwe.

Zabiegi z użyciem kwasu glikolowego wymagają jednak wytrwałości i pogodzenia się z dyskomfortem, który towarzyszy samemu zabiegowi. Eksfoliacje może przeprowadzić tylko doświadczona kosmetyczka, posiadająca certyfikat uprawniający do wykonywania tego rodzaju zabiegów. Sam zabieg trwa niedługo – kwas pozostaje na skórze około 15 minut.

Należy pamiętać o stosowaniu w domu pomiędzy zabiegami, wyszczuplających preparatów, które szczególnie po tego typu zabiegach są doskonale wchłaniane przez skórę, a istotnie uzupełniają kurację. By zwalczyć cellulitis trzeba uzbroić się w cierpliwość i wykonywać wszystkie zalecenia z żelazną dyscypliną bez żadnych kompromisów. Owa odrobina wyrzeczeń w końcowym efekcie z pewnością będzie wspaniałą inwestycją w zdrowie i estetykę ciała.