UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Choroba afektywna dwubiegunowa: między depresją a euforią

Choroba afektywna dwubiegunowa: między depresją a euforiąWahania nastrojów zdarzają się każdemu. To, że smutek i spadek energii ustępują miejsca radości i aktywności, jest sprawą naturalną i nie nosi znamion choroby. Staje się nią wówczas, gdy skrajne zmiany samopoczucia oraz zachowania są intensywne, następują okresowo i naprzemiennie – biegunowo. Wtedy mamy do czynienia z chorobą afektywną dwubiegunową (CHAD), określaną też jako cyklofrenia. Jest to przewlekłe zaburzenie psychiczne, które niekiedy poważnie zakłóca codzienne funkcjonowanie i wymaga leczenia.

 

 

 

 

Od depresji do manii

Typowe dla CHAD biegunowo odmienne stany emocjonalne to depresja i mania (euforia). Dlatego też zaburzenie to nazywa się niekiedy chorobą maniakalno-depresyjną. Objawy manii i depresji występują z różnym nasileniem w dłuższych odstępach czasu lub na zmianę w jednym okresie.

 

Charakterystyka depresji w CHAD:

 • przygnębienie, pesymizm
 • uczucie zmęczenia i niechęć do działania
 • utrata zainteresowań
 • niemożność odczuwania i przeżywania radości

 

Stany depresji idą też często w parze z:

 • brakiem nadziei
 • obniżeniem samooceny
 • poczuciem winy, życiowej porażki, a nawet klęski
 • zaburzeniami poznawczymi – kłopotami z koncentracją i pamięcią
 • trudnościami z podejmowaniem decyzji
 • wycofaniem w kontaktach z ludźmi
 • zaburzeniami somatycznymi – brakiem apetytu, problemami gastrycznymi, spadkiem masy ciała, kłopotami ze snem
 • myślami, a nawet próbami samobójczymi (w nasilonej depresji)

{jum[*20]}

 

Charakterystyka epizodów manii w CHAD:

 • podwyższenie nastroju i dobre samopoczucie
 • niezwykły optymizm
 • wiara we własne wręcz nieograniczone możliwości
 • snucie planów i podejmowanie ryzykownych niekiedy przedsięwzięć w przekonaniu o ich powodzeniu wbrew oczywistym faktom
 • przypływ energii eliminującej zmęczenie nawet po bardzo intensywnie przeżytym dniu
 • łatwość w nawiązywaniu kontaktów
 • przeskakiwanie z tematu na temat w trakcie rozmowy, wielomówność
 • mała potrzeba snu

Łagodniejsza postać manii to hipomania. Trwa krócej i chociaż utrudnia społeczne funkcjonowanie, to jednak nie zaburza go całkowicie, jak mania.

 

Przyczyny CHAD

Choroba rozwija się na podłożu genetycznym. Prowadzi do zachwiania równowagi w neuroprzekaźnictwie regulującym nastrój i napęd. Czynnikami wyzwalającymi pierwsze epizody CHAD są mechanizmy neurofizjologiczne wywołane przez stres. W kolejnych epizodach choroby udział stresu jest już jednak mniejszy.

 

Kto choruje

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe pojawiają się u ludzi młodych, 20–30 letnich, a często jeszcze wcześniej – w okresie dojrzewania. Początkiem choroby bywa zwykle epizod depresyjny. Bardzo często mija on niezauważony lub jest marginalizowany przez otoczenie. Prowadzi to nierzadko do rozwoju choroby i do mylnej diagnozy, na przykład do błędnego rozpoznania nawracającej depresji czy głębokiej depresji jednobiegunowej.

 

Problemy z diagnozą

Im wcześniej nastąpi rozpoznanie choroby, tym szybciej zostanie wdrożone właściwe leczenie i tym lepsze będą jego efekty. Choroba afektywna dwubiegunowa, nierozpoznana i nieleczona lub źle zdiagnozowana, systematycznie pogarsza stan chorego.

Niestety, błędy diagnostyczne w przypadku CHAD są na porządku dziennym. Statystycznie 7 na 10 osób z CHAD jest najpierw uznawanych za chorych z ciężkim zaburzeniem depresyjnym. To komplikuje leczenie, gdyż przy depresji oraz przy depresji będącej epizodem CHAD stosuje się inne środki.

Reklama
Reklama

 

Kryteriami kluczowymi do prawidłowego rozpoznania CHAD są liczba objawów depresji i manii, czas trwania tych epizodów oraz ich wpływ na funkcjonowanie chorego w rodzinie i w pracy zawodowej. Dopiero epizod manii lub hipomanii jest dla lekarza wskazówką, że ma do czynienia z chorobą dwubiegunową i depresją jako jej objawem. O epizodzie manii poinformuje sam pacjent lub jego bliscy, mówiąc po prostu o znakomitym samopoczuciu poprzedzającym okres depresji. Dla chorego i jego rodziny przejawy manii nie stanowią zwykle sygnału choroby. Są dowodem na to, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Do rozpoznania często potrzebne są – oprócz badań laboratoryjnych – także tomografia komputerowa czy rezonans elektromagnetyczny.

W trakcie stawiania diagnozy trzeba wykluczyć choroby tarczycy i schorzenia neurologiczne wywołujące podobne objawy.

 

Leczenie CHAD

Terapia CHAD jest złożona. Obejmuje farmakoterapię środkami normotymicznymi, stabilizującymi nastrój (takimi jak sole litu, walproiniany, karbamazepina) oraz psychoterapię. Leki działają przeciwdepresyjnie i przeciwmaniakalnie, redukując ryzyko nawrotów. Psychoterapia może mieć bardzo szeroki zakres – od psychoedukacji poprzez terapię interpersonalną do poznawczo-behawioralnej.

O powodzeniu leczenia decyduje postawa pacjenta, jego dobre relacje i współpraca z lekarzem i terapeutą, a także wsparcie okazywane przez otoczenie.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA