UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Warunki przyjęcia do szpitala psychiatrycznego

  Mój syn ma spectrum autyzmu ,ostatnio przezył silną traume w związku ze śmiercią jego dziadka . Po tym wydarzeniu nie jesteśmy wstanie dac sobie z nim...
  siwi
 • Zespół Reye’a – rzadki, ale groźny

  Mimo całej chorej sytuacji pamiętajcie ze pocis tu jesteśmy i żyjemy spiepszyc wszystko mozna ale po co to najłatwiej złość na innych na chwile moze u...
  Nieszczesliwy
 • Zespół Reye’a – rzadki, ale groźny

  To choroba śmiertelna drugi etap juz sie pojawia w szpitalu niestety Syn nie przeżył ...
  Nic nie idzie zrobic tylko czekac na poprawienie wyników mysle...
  Nieszczęśliwy
 • Homeopatia – naturalne leczenie

  Moim zdaniem właśnie temat homeopatii jest bardzo ważny w dzisiejszych czasach kiedy wszystko nafaszerowane jest chemią, a zwłaszcza te kolorowe table...
  katerina

Gdy szwankują jelita – choroba Leśniowskiego-Crohna

Gdy szwankują jelita – choroba Leśniowskiego-CrohnaChoroba Leśniowskiego-Crohna należy do grupy schorzeń określanych wspólną nazwą zapalnej choroby jelit. W Polsce rozpoznaje się ją późno. Diagnozę stawia się dopiero po około 7 latach. Dlaczego tak jest? Wielu pacjentów najpierw leczy się na własną rękę. Potem, gdy zaczynają chudnąć, nie radzą sobie z ciągłymi biegunkami i bólami brzucha, w końcu trafiają do lekarza rodzinnego. Ten nie zawsze od razu kieruje ich do specjalisty. Rozpoznanie jest ponadto dość trudne. Żeby stwierdzić chorobę, trzeba przeprowadzić szereg badań – endoskopowych i histopatologicznych.

 

 

 

 

Skąd nazwa

Schorzenie to nazwano tak na cześć amerykańskiego lekarza Burrilla Crohna, który opisał jego objawy w 1884 roku. W Polsce dodaje się również nazwisko polskiego patologa Antoniego Leśniowskiego, który, niezależnie od Crohna, scharakteryzował tę chorobę w 1904 roku.

 

Kogo atakuje

Choroba Leśniowskiego-Crohna zwykle dotyczy ludzi młodych pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, chociaż próg wiekowy ostatnio ciągle się obniża i chorują także dzieci.

 

Statystyki

W Polsce nie ma dokładnych danych, podaje się tylko szacunki oparte na statystyce zachorowań w innych krajach europejskich. Na tej podstawie przyjmuje się, że na chorobę Leśniowskiego-Crohna zapada około 180–250 osób rocznie, a liczba chorych oscyluje w granicach 5–15 tys. osób.

 

Przyczyny

Przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna nie do końca są znane. Cierpią na nią zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Często dotyka ona kilka osób w rodzinie, stąd też mówi się o jej podłożu genetycznym. Może być wynikiem nieprawidłowości w układzie immunologicznym (odpornościowym). Układ ten, reagując na bakterie lub wirusy, u niektórych osób wywołuje także inne reakcje organizmu, takie jak na przykład trwające czasami wiele lat zapalenie jelita.

Zachorowalność jest większa na Zachodzie, gdzie ludzie bardziej dbają o higienę. Kontakt z pasożytami ćwiczy bowiem układ immunologiczny, zmuszając go do prawidłowej reakcji.

Reklama
Reklama

 

Objawy

Dla choroby Leśniowskiego-Crohna charakterystyczne jest zapalenie jelita cienkiego występujące głównie w dolnej części tego narządu, zwanej jelitem krętym. Główne objawy schorzenia dotyczą przewodu pokarmowego. Są to:

 • bóle brzucha (głównie po prawej stronie),
 • biegunka (zwykle bez krwi) – nawet do 20 stolców na dzień,
 • niedrożność jelit,
 • guzowaty opór w jamie brzusznej,
 • zmiany w okolicy odbytu (szczelina, przetoka, ropień).

 

Często występują też:

 • podwyższona temperatura ciała,
 • chudnięcie (wyniszczenie),
 • zahamowanie wzrostu (u dzieci),
 • osłabienie, podatność na zmęczenie,
 • objawy skórne (na przykład rumień guzowaty).

 

Rozpoznanie

By postawić diagnozę, wykonuje się następujące badania:

 • kolonoskopię połączoną z pobraniem materiału do badania histopatologicznego,
 • wlew kontrastowy jelita grubego,
 • pasaż jelitowy,
 • badania krwi,
 • badanie w kierunku przeciwciał ANCA (przeciw cytoplazmie neutrofilów) i ASCA, które pozwalają na rozpoznanie chorób zapalnych jelit.

 

Leczenie

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest nieuleczalna. Celem leczenia jest więc opanowanie stanu zapalnego, uzupełnienie niedoborów pokarmowych oraz złagodzenie objawów (bólu brzucha czy biegunki). W lżejszych stanach pacjenci leczą się ambulatoryjnie, biorą lekarstwa w domu; w cięższych – konieczne są hospitalizacje.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA