UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Serwatka: znakomita dla zdrowia

  To jest nie prawda ze noe moze pan tolerpwac serwatki . Moze to pic kazdy bez wzglendo na dolegliwosci czy chorobe
  Wanda
 • Błonnik i przyjazne bakterie

  Brałam błonnik razem z probiotykiem acidolac, żeby poprawić perystaltykę jelit i pozbyć się przykrych i strasznie uciążliwych zaparć. Powiem szczerze,...
  chmura
 • Przedwczesny wytrysk – wstydliwy problem

  Jakbym czytał o sobie ;) Na początku lekarz dał mi viagrę, ale i tak kazał brać po pół tabletki, więc przerzuciłem się na te tabletki, co Ty, żeby nie...
  bartolo
 • Dyspepsja, czyli niestrawność

  " Oprócz zmian w sposobie odżywiania pacjent powinien przyjmować leki hamujące wydzielanie kwasu solnego"
  ???
  Przy niestrawności, kiedy ewidentnie brak ...
  Sal

Choroba Peyroniego – wstydliwa męska dolegliwość

Choroba Peyroniego – wstydliwa męska dolegliwośćStwardnienie plastyczne prącia, czyli choroba Peyroniego, to wstydliwa męska dolegliwość dotykająca około 1 proc. panów i objawiająca się między innymi skrzywieniem penisa oraz problemami z erekcją. Schorzenie to może mieć jednak różny przebieg i nasilenie. Najczęściej występuje u mężczyzn w wieku od 40 do 60 lat.

 

Choroba Peyroniego to inaczej włókniste stwardnienie ciał jamistych prącia. Skutkuje ono najczęściej odkształceniem penisa, bólem, a także problemami z erekcją. Jako pierwszy to schorzenie opisał francuski chirurg oraz nauczyciel anatomii François Gigot de La Peyronie w 1743 roku.

 

Etiologa i objawy

Etiologia choroby nie jest w pełni znana. Przypuszcza się, iż mogą ją wywoływać mikrourazy podczas stosunków płciowych, choroby weneryczne, zapalenie cewki moczowej, infekcje lub zmiany miażdżycowe. Istnieje też związek między chorobą Peyroniego a reumatoidalnym zapaleniem stawów lub cukrzycą.

W przebiegu schorzenia na grzbiecie prącia tworzą się bliznowate tkanki, które z czasem utrudniają prawidłowy dopływ krwi oraz tworzą zgrubienia lub wybrzuszenia, powodujące skrzywienie penisa w tych miejscach. Zakrzywienie może być na tyle duże, że uniemożliwia prawidłowy wzwód oraz powoduje silny ból podczas stosunku płciowego.

Reklama
Reklama

 

Diagnoza i leczenie

W celu prawidłowego zdiagnozowania choroby Peyroniego niezbędna jest wizyta u specjalisty i dokładne oględziny pacjenta. Dodatkowo lekarz może zlecić badanie RTG, USG lub kawernozografię (obrazowe uwidocznienie przecieku żyłowego). Przy kłopotach z erekcją specjalista kieruje na test papawerynowy (wstrzyknięcie papaweryny do ciała jamistego) lub badanie dopplerowskie. Tomografia komputerowa pozwoli dokładnie cenić mnogość zmian powstałych w obrębie penisa.

Leczenie zachowawcze polega między innymi na przyjmowaniu zapisanych przez lekarza środków farmaceutycznych (para-aminobenzoesan potasu, witamina E, kolchicyna) lub zastrzyków sterydowych. Miejscowo można stosować preparaty typu fortecortin czy werapamil. Pacjenci, u których nie stwierdzono poprawy, kwalifikują się do leczenia chirurgicznego, ale nie wcześniej niż po upływie roku od chwili właściwego zdiagnozowania choroby i zastosowania leczenia. Zabiegi chirurgiczne polegają na wycięciu zmiany chorobowej, korekcji sposobem Nesbita lub wszczepieniu protezy.