UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Jak dbać o zęby i dziąsła

  U mnie sprawdzają się pasty ziołowe, szczotka soniczna i irygator. Uważam, że nic tak jak irygator nie wypłukuje resztek z przestrzeni międzyzębowych...
  Zahira
 • Geranium – niszczy bakterie i wirusy

  Zuza Ja mam problem z gardłem nie boli mnie ale śluz podchodzi mi do gardła i blokuje mi oddychanie a jak trochę rozmawiam to głos mi się zmienia w ...
  Zuza
 • Zapalenie żołądka

  Ja przez rok męczyłam się z przewlekłym zapaleniem żołądka przez miesiąc miałam bóle potem przerwa 2 miesiące i na nowo, schudłam ponad 8 kilo przy wa...
  Joanna
 • Glejaki wielopostaciowe – najbardziej niebezpieczn...

  W 2002 roku the European Medicines Agency (Europejska Agencja Leków) uznała wyciąg z żywicy Boswellia serrata jako "orphan drug" (lek specyficzny dla ...
  gosc

Objawy helicobacter pylori

Chroń żołądek przed Helicobacter pyloriHelicobacter pylori to bakteria, która czai się w naszym układzie pokarmowym i często pozostaje niezauważona. Mamy ją prawie wszyscy, ale dowiadujemy się o jej istnieniu, kiedy zaczynają nam dokuczać dolegliwości żołądkowe. Jest ona bowiem współodpowiedzialna za powstawanie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

 

Zanim naukowcy Barry Marshall i John Robin Warren odkryli istnienie bakterii, co w 2005 roku przyniosło im Nagrodę Nobla, za powstawanie wrzodów obwiniano głównie stres i niewłaściwą dietę. Odkrycie Helicobacter pylori zmieniło sposób leczenia choroby wrzodowej. Do kuracji włączono antybiotyki, które zwalczają bakterię.

 

Objawy

Objawy zakażenia Helicobacter pylori to między innymi:

 • bóle kolkowe

 • niemiłe uczucie w nadbrzuszu, określane często jako uczucie pełności

 • wymioty, czasami połączone z bólami głowy

 • niesmak w jamie ustnej

 

Czasami zakażenie przebiega bezobjawowo. U osób, u których trudno zaobserwować objawy, dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej żołądka, co może prowadzić do stanów zapalnych, a później także do choroby wrzodowej czy – w skrajnych przypadkach – do raka żołądka.

 

Jak dochodzi do zakażenia?

Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą pokarmową. Może to być rezultat picia zanieczyszczonej wody, kontaktu ze śliną zainfekowanej osoby (poprzez korzystanie z tych samych naczyń) lub jedzenia zanieczyszczonymi rękoma. Czasem można się także zarazić podczas kontaktu oralno-analnego.

 

Diagnoza

By postawić diagnozę, wykonuje się:

 • test oddechowy – pacjent wypija płyn zawierający mocznik znakowany izotopem węgla. Jeśli w organizmie znajdują się bakterie Helicobacter pylori, to mocznik zostanie rozłożony przez jego enzym – ureazę. Wynik tej reakcji „widać” w próbce wydychanego powietrza.
 • gastroskopię z biopsją
 • testy serologiczne
 • badanie kału
 • badanie moczu


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA