Twarz jest naszym lustrem, w którym odbijają się wszystkie radości i smutki. Na niej odciska się codzienne zmęczenie organizmu oraz objawy chorobowe. Cienie pod oczami zwykle widoczne są z rana, a po porannej toalecie oraz za dnia twarz coraz bardziej się rozjaśnia i stan ten nie powinien nas niepokoić. Co innego, jak ciemniejsze zabarwienie skóry pod oczami utrzymuje się dłuższy czas lub się nasila, a na dodatek towarzyszą mu inne dolegliwości, np. bóle głowy. Jeżeli podejrzewamy, że te nieładne sińce mogą mieć związek z chorobą koniecznie skontaktujmy się z lekarzem.

 

Skóra wokół oczu jest bardzo cienka i delikatna, a jednocześnie silnie unerwiona. Ma niewiele gruczołów łojowych i cieniutką podściółkę tłuszczową. W tym obszarze krążenie krwi oraz limfy jest słabsze, co może prowadzić do zasinień oraz obrzęków. Skóra wokół oczu łatwo ulega wysuszeniu i podrażnieniom.

Podkrążone oczy zazwyczaj są objawem przemęczenia lub bezsennej nocy. Również stres, niezdrowa dieta, spożywanie nadmiernej ilości alkoholu i palenie papierosów powoduje, że twarz staje się szara, sucha i przemęczona. Jeżeli zadbamy o zdrowszy tryb życia problem z pewnością zniknie szybko. Sińce mogą być również naturalnym procesem starzenia się skóry związane z wiekiem. Pozbycie się ich może być trudniejsze, ale istnieje wiele sposobów, by ten defekt zatuszować.

Reklama

 

Przyczyny zasinienia pod oczami

  • 1 Ciemniejsze zabarwienie skóry pod oczami może być sprawą genów, które dziedziczymy po rodzicach.
  • 2 Inną przyczyn zaciemnień, nie związaną z chorobą, jest po prostu głębokie osadzenie oczu, a cień padający na nią sprawia, że skóra pod oczami wydaje się ciemniejsza.
  • 3 Wielogodzinne ślęczenie przed monitorem to nie tylko męka dla kręgosłupa, ale i dla oczu.
  • 4 Jeżeli cieniom pod oczami towarzyszą takie objawy jak ciągłe zmęczenie, senność. uczucie zimna, łamliwość paznokci i wypadanie włosów może to wskazywać na niedoczynność tarczycy, zaś spadek wagi, uczucie gorąca, duszności i rozdrażnienie to objawy nadczynności tarczycy.
  • 5 Przyczyną zasinienia skóry pod oczami może być cukrzyca, a jej symptomami ogólne osłabienie organizmu, duże pragnienie i częste oddawanie moczu.
  • 6 Atopowe zapalenie skóry charakteryzujące się rumieniem na twarzy i opuchniętymi powiekami.
  • 7 Problemy z trzustką – tu również pojawiają się cienie pod oczami, czasami bóle brzucha.
  • 8 Podłoże alergiczne, np. zapalenie spojówek, alergie pokarmowa.
  • 9 Odwodnienie i niedożywienie.
  • 10 Anemia.

 

Pielęgnacja okolic oczu

Skóra wokół oczu wymaga szczególnej pielęgnacji, a przede wszystkim nawilżenia. Cechuje ją słabsze krążenie krwi i skłonność do zastojów limfatycznych, stąd te cienie i worki pod oczami. Najważniejszym zabiegiem jest codzienne oczyszczenie skóry twarzy, najlepiej użyć do tego płatków kosmetycznych i wody micelarnej. Po demakijażu delikatnie wklepujemy krem pod oczy o lekkiej konsystencji zawierający witaminy i ekstrakty roślinne zapewniające długotrwałe nawilżenie skóry. Stymulują one syntezę kolagenu, łagodzą wszelkie podrażnienia, redukują obrzęki i rozjaśniają cienie pod oczami. Warto też skorzystać z kosmetyków poprawiających mikrokrążenie, działających drenująco i rozjaśniająco, np. z witaminą C i K, kofeiną, wyciągami z bławatka lub arniki. Można też zastosować okłady i żele chłodzące. Dobrym kamuflażem pod oczy są korektory w odcieniach morelowych i łososiowych, które zneutralizują zasinienia.