Zdrowe i zadbane włosy to atrybut ludzkiego ciała. Podobnie jak na skórze, również i na nich odzwierciedla się nasze samopoczucie, stan zdrowia, sposób odżywiania i złe nawyki. Włosy bowiem są podatne zarówno na czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Co najbardziej im szkodzi i jak można zminimalizować ten negatywny wpływ?

 

1. Słońce i suche powietrze

Te dwa czynniki potrafią skutecznie zniszczyć najbardziej zadbane włosy. Aby temu zapobiec, należy zadbać o ich ochronę, najlepiej używając kosmetyków chroniących przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jest to wskazane zwłaszcza wtedy, gdy wiemy, że będą narażone na wielogodzinne działanie promieni słonecznych. Warto również pamiętać o nakrywaniu głowy kapeluszem lub chustą. Mokre włosy w miarę możliwości powinno się suszyć naturalnie.

Reklama

 

2. Suszarki, lokówki, prostownice

Urządzenia te ułatwiają nam codzienną pielęgnację włosów i sprawiają, że niesforne kosmyki wracają na swoje miejsce. Niestety, gorące powietrze wytwarzane przez suszarki czy lokówki przyczynia się do osłabienia struktury włosów, przez co stają się one kruche i łamliwe, a także suche i matowe. Starajmy się więc w miarę możliwości ograniczać stosowanie tych urządzeń.

 

3. Kurz, pył oraz spaliny

Na niektóre czynniki zewnętrzne nie mamy zbyt dużego wpływu. Należą do nich między innymi kurz, pył oraz spaliny. Możemy jednak ograniczyć ich negatywne skutki poprzez częste mycie oraz rozczesywanie włosów. 

 

4. Chlor

Chlorowana woda w basenach wypłukuje z organizmu ważny dla nas krzem. Wpływa to niekorzystnie na ogólny stan skóry i włosów. Chlor ma również działanie rozjaśniające oraz osłabiające strukturę włosa. Jeśli więc często korzystamy z pływalni, używajmy czepka pływackiego.

 

5. Trwała ondulacja oraz farbowanie

Zabiegi trwałej ondulacji lub farbowania mają zadanie upiększające. Jednak trzeba pamiętać, że używane w ich trakcie związki chemiczne (na przykład kwas tioglikolowy czy nadtlenek wodoru) mocno nadwyrężają kondycję włosów. Dlatego wybierajmy raczej profesjonalne preparaty, polecane salony oraz sprawdzonych fryzjerów. I starajmy się maksymalnie wydłużyć czas między kolejnym farbowaniem lub trwałą. Pozwoli to zminimalizować ich negatywne skutki.

 

6. Źle dobrane kosmetyki

Niezbędnym elementem prawidłowej pielęgnacji włosów jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Niewłaściwie dobrany preparat zawierający nawet najlepsze składniki może spowodować więcej szkód niż korzyści. Pamiętajmy więc o tym, by kupować tylko kosmetyki dostosowane do rodzaju włosów.

 

7. Styl życia

Negatywny wpływ na włosy ma również niezdrowe jedzenie oraz spożywanie zbyt małej ilości witamin. Prawidłowo dobrana dieta, która przyczyni się do pielęgnacji włosów od wewnątrz, powinna zawierać owoce i warzywa, ryby, jaja, drób, płatki owsiane, pieczywo pełnoziarniste, orzechy oraz pestki słonecznika. W produktach tych znajdziemy duże ilości takich pierwiastków, jak cynk, żelazo oraz miedź.