UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Jak dbać o zęby i dziąsła

  U mnie sprawdzają się pasty ziołowe, szczotka soniczna i irygator. Uważam, że nic tak jak irygator nie wypłukuje resztek z przestrzeni międzyzębowych...
  Zahira
 • Geranium – niszczy bakterie i wirusy

  Zuza Ja mam problem z gardłem nie boli mnie ale śluz podchodzi mi do gardła i blokuje mi oddychanie a jak trochę rozmawiam to głos mi się zmienia w ...
  Zuza
 • Zapalenie żołądka

  Ja przez rok męczyłam się z przewlekłym zapaleniem żołądka przez miesiąc miałam bóle potem przerwa 2 miesiące i na nowo, schudłam ponad 8 kilo przy wa...
  Joanna
 • Glejaki wielopostaciowe – najbardziej niebezpieczn...

  W 2002 roku the European Medicines Agency (Europejska Agencja Leków) uznała wyciąg z żywicy Boswellia serrata jako "orphan drug" (lek specyficzny dla ...
  gosc

Cukier jak alkohol czy nikotyna

Cukier jak alkohol czy nikotynaSłodycze potrafią umilić nam życie, a czasami pełnią funkcję terapeutyczną. Ale ich zły wpływ na nasze zdrowie przesłania te przyjemności. Dlatego naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego uważają, że sprzedaż cukru powinna zostać uregulowana prawnie, podobnie jak to jest w przypadku alkoholu i papierosów. W artykule „Toksyczna prawda o cukrze”, który został opublikowany w czasopiśmie „Nature”, badacze z Kalifornii alarmują: nadużywanie cukru oznacza powolną śmierć.

 

 

Naukowcy przyznali, że cukier spożywany w większych ilościach jest toksyczny dla wątroby i sprzyja zapadaniu na choroby przewlekłe. Ponadto zaburza metabolizm i podnosi ciśnienie krwi. Może więc powodować w organizmie duże spustoszenia.

W ciągu ostatnich 50 lat spożycie cukru na świecie wzrosło trzykrotnie (według danych GUS, w Polsce wynosi ono aż 42 kg rocznie na osobę), a jego wynikiem jest epidemia otyłości, cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego. Profesor Robert Lustig, który przewodził grupie badawczej, uważa, że cukier spełnia „podobne kryteria upoważniające do interwencji społecznej, jak alkohol i nikotyna”. Jego zdaniem rząd Stanów Zjednoczonych powinien zaostrzyć regulacje dotyczące spożywania cukru, zwłaszcza przez dzieci. Słodkie przysmaki i napoje powinny w ograniczonych ilościach trafiać do szkolnych sklepików, a artykuły spożywcze o wysokiej zawartości cukru powinno się opodatkować. Lustig sugeruje nawet, żeby wprowadzić ograniczenie wiekowe na zakup zaprawionych cukrem produktów.

 

Równie surowe rozwiązania dotyczące szkodliwych produktów zastosowano już w Danii, gdzie opodatkowano artykuły z dużą zawartością tłuszczów nasyconych (masło, pizza, chipsy), i we Francji, gdzie wprowadzono podatek od słodkich napojów.

Jednak dr Peter Scarborough z pracującej na Uniwersytecie Oksfordzkim grupy badawczej British Heart Foundation Health Promotion, chociaż zgadza się z amerykańskimi kolegami, że opodatkowanie to dobry pomysł, zaznacza, że najlepsze skutki mogłoby przynieść wprowadzenie podatku na kilka typów niezdrowych produktów, między innymi także na te o dużej zawartości soli. Inaczej możemy się spodziewać niezamierzonych skutków, na przykład tego, że konsumenci zaczną oszczędzać na warzywach i owocach, by móc kupić inne produkty.

 

Źródło: news-medical.net


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA