UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Cukrzyca ciążowa (GDM - Gestational Diabetes Mellitus)

Cukrzyca ciążowa (GDM - Gestational Diabetes Mellitus)Cukrzyca ciążowa to zaburzenie tolerancji glukozy, które po raz pierwszy się pojawia lub zostaje wykryte podczas ciąży (najczęściej w drugiej połowie) u kobiet wcześniej niechorujących na cukrzycę. W większości przypadków po porodzie poziom glukozy się stabilizuje. Jednak u takich pań zwiększa się ryzyko rozwoju cukrzycy w latach późniejszych (chociaż choroba wcale nie musi się ujawnić).

 

 

Istnieje zwiększone prawdopodobieństwo, że zaburzenie to pojawi się u kobiet, które:

 • już rodziły,

 • mają powyżej 35 lat

 • cierpią na nadciśnienie tętnicze

 • mają nadwagę

 • mają w rodzinie osoby chorujące na cukrzycę typu 2

 • urodziły już wcześniej dziecko, którego waga urodzeniowa była wyższa niż 4 kg

Reklama
Reklama

 

Diagnoza

U ciężarnych kobiet wykonuje się badania, które pomagają wykryć wszelkie nieprawidłowości w tolerancji glukozy. Na samym początku ciąży określa się stężenie glukozy na czczo w surowicy krwi. Wynik około 100 mg/dl jest właściwy, a powyżej 125 mg/dl – niepokojący.

Kolejne badanie przesiewowe jest wykonywane między 24 a 28 tygodniem ciąży. Jest to test doustnego obciążenia glukozą. W godzinę po spożyciu roztworu 50 g glukozy bada się poziom cukru we krwi. Wynik pomiędzy 140 a 180 mg/dl to wskazówka do dalszych badań diagnostycznych. Cukrzycę ciężarnych stwierdza się u kobiet, u których stężenie glukozy we krwi wynosi powyżej 180 mg/dl.

Test diagnostyczny wykonuje się na czczo. Krew pobiera się dwukrotnie – przed badaniem oraz 2 godziny po spożyciu roztworu 75 g glukozy. W czasie tych 2 godzin nie można nic jeść, pić ani palić papierosów. Wynik powyżej 140 mg/dl oznacza cukrzycę ciążową.

 

Czym to grozi?

Cukrzyca ciążowa grozi wieloma powikłaniami, które mają wpływ zarówno na zdrowie dziecka, jak i matki.

 

U mamy:

 • zwiększa się ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego (podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, wystąpienie białka w moczu, czasami ból mgłowy i obrzęki), który źle wpływa także na płód i może spowodować jego niedotlenienie i zahamowanie wzrostu, oderwanie się łożyska, a nawet przedwczesny poród

 • może się pojawić zakażenie układu moczowego

 • może wystąpić wielowodzie, czyli nadmierna ilość płynu owodniowego, które prowadzi między innymi do osłabienia macicy, niedotlenienia płodu, przedwczesnego odklejenie łożyska i zbyt szybkiego pęknięcia pęcherza płodowego oraz powikłań w czasie porodu.

 U dziecka:

 • może dojść do obumarcia wewnątrzmacicznego płodu

 • może wystąpić makrosomia, czyli nadmierna masa płodu

 • zwiększa się ryzyko hipoglikemii noworodkowej

Reklama
Reklama

 

Opieka i poród

Ciężarna, u której rozpoznano cukrzycę ciążową, powinna być pod stałą opieką lekarza położnika, diabetologa, neonatologa i dietetyka. W leczeniu jest przede wszystkim stosowana dieta.

Najczęściej poród odbywa się siłami natury, jednak jeśli masa płodu przekracza 4250 g, rozważa się cesarskie cięcie. W okresie 6–12 tygodni po porodzie pacjentki powinny ponownie przejść test obciążenia glukozą (75 g), aby ostatecznie wykluczyć lub potwierdzić cukrzycę typu 2.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA