Czerwone i czarne jagody – właściwości leczniczeO jagodach czerwonych i czarnych z Martą Gawędą rozmawia Jolanta Ossowska.

 

– Najbardziej popularne i najchętniej zbierane są chyba owoce czarnej jagody, a właściwie borówki czernicy?
– Bo też i ich zastosowanie jest najpowszechniej znane. O leczniczych właściwościach czarnej jagody – owoców i liści – pisali już Paracelsus i św. Hildegarda. Współcześni zwolennicy medycyny naturalnej polecają zagęszczony sok z tych owoców jako bardzo skuteczny w uporczywych chorobach gardła. Kuracja polega na płukaniu lub „pędzlowaniu” nim jamy ustnej kilka razy dziennie. To dobry sposób także na pozbycie się pleśniawek i różnego rodzaju zapaleń jamy ustnej; sok wspomaga też leczenie anginy.

 

– A wzrok? Świeże jagody, przetwory i preparaty z tych owoców mają właściwości poprawiające widzenie. Moja babcia zawsze mówiła: albo jagody, albo okulary.
– I miała rację. Ksiądz Kneipp na wzmocnienie wzroku polecał nalewkę z czarnych jagód. Przyrządza się ją bardzo prosto: szklankę świeżych jagód i łyżkę świeżych liści zalewamy (najlepiej w ciemnej, np. zielonej, butelce) litrem czystej wódki i wystawiamy na 14 dni na słońce. Potem odstawiamy w chłodne miejsce i zażywamy dwa razy dziennie (między posiłkami) po 60 kropli zmieszanych z wodą. Przez pół roku.

 

– Trzeba mieć dużo cierpliwości, 6 miesięcy!
– To prawda, ale z roślinami leczniczymi z reguły tak jest: działają powoli, ale stosowane systematycznie są niezwykle skuteczne. Po jagodowej kuracji na pewno nastąpi poprawa wzroku.
Bardzo korzystne działanie lecznicze (m.in. w zaćmie, zwyrodnieniu plamki żółtej i retinopatii cukrzycowej) wykazują również wyciągi z jagód. Sporządza się je jednak w specjalistycznych laboratoriach – w warunkach domowych nie jest to możliwe.

Reklama

 

– Jagody są często stosowane także przy biegunkach.
– To prawda, a do celów leczniczych wykorzystuje się owoce i liście, świeże i suszone. Mają działanie zapierające, bakteriobójcze i łagodzą podrażnioną błonę śluzową jelit. Na tym zresztą nie kończą się lecznicze możliwości jagód.

 

– W czym jeszcze mogą pomóc?

– Nie możemy nie wspomnieć o tym, że czarne jagody dzięki temu, że w swoim składzie zawierają antocyjanozydy, będące silnymi przeciwutleniaczami, chronią komórki przed wolnymi rodnikami. Ten składnik wpływa także korzystnie na krążenie krwi m.in. w naczyniach włosowatych. Wyciągi z borówki czernicy zalecane są osobom cierpiącym z powodu żylaków, złego krążenia w nogach i dolegliwości powodowanych przez hemoroidy. Udowodniono, że antocyjanozyd jest również pomocny w leczeniu cukrzycy.

 

– A więc na jagody?

– A przy okazji na inny gatunek borówki – brusznicę, której jagódki są czerwone.

 

– Kiedyś borówki zbierano przede wszystkim ze względu na ich wartość odżywczą i surowiec do pozyskiwania barwników farbujących tkaniny. Dzisiejsza wiedza potwierdza także właściwości lecznicze brusznicy.
– Borówka brusznica jest ziołem leczniczym. Liście zawierają glikozydy, flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, cukry i witaminy A i C. Działają dezynfekująco i ściągająco, odwar wykorzystuje się między innymi przy infekcjach dróg moczowych i żółciowych, w kamicy nerkowej.


– A owoce? Konfitura z borówek do indyczego mięsa to prawdziwy rarytas. Smaczne, ale co w tym zdrowego?
– Dojrzałe owoce zawierają – podobnie jak liście – dużo cennych dla zdrowia związków i witaminę C. W owocach jest też kwas szczawiowy i dlatego przetwory z nich nie są wskazane dla osób cierpiących na kamicę nerkową. Rozgniecione owoce medycyna ludowa zalecała jako skutecznie działające okłady na miejsca oparzone.


– Zapraszamy więc do lasu. Tam rośnie dużo smacznego zdrowia!

*  *  *

Dzienna dawka

W czasie jagodowych żniw warto codziennie (przez dwa tygodnie) zjadać po dwie szklanki owoców, aby poprawić wzrok i oczyścić układ trawienny ze złogów i toksyn.

Odwar z liści brusznicy

Łyżkę świeżych liści borówki brusznicy (albo ½ łyżki suszonych) zalewamy wodą o temperaturze pokojowej, doprowadzamy do wrzenia, gotujemy na wolnym ogniu 2–3 minuty. Przecedzamy i pijemy 2 razy dziennie po pól szklanki.