UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Chrapanie – jak powstaje, czym zagraża, leczenie, ...

  Podobno bezdechy mogą powodować nawet choroby serca. Szkoda zdrowia, lepiej isć do lekarza. Sam leczyłem się u dr Kukwy na Ursynowie. Super klinika i ...
  robert
 • Leczenie bez ubezpieczenia

  więc dla wszystkich chorujących z tego co czytam jest tylko jedno wyjście...... iść do więzienia......... taki mamy chory kraj
  obywatel RP
 • Bóle kręgosłupa. Czynniki ryzyka

  Polecam wypróbować koszulki od Woolmed - uszyte z wełny merynosów na plecach oraz bawełny, posiadają fenomenalne właściwości łagodzące bóle pleców reu...
  kopeć
 • Kiedy drga powieka

  To może być żelazo i magnez ale i coś poważniejszego. Zapraszam do mojego artykułu o tytule [LINK=https://dobrzewidze.wordpress.com/2016/08/19/dlaczeg...
  Jurek

Czy można nauczyć mózg wybierania zdrowej żywności?

Czy można nauczyć mózg wybierania zdrowej żywności?Po przebadaniu wielu zeskanowanych obrazów mózgu naukowcy z USA doszli do wniosku, że można odwrócić uzależniające działanie niezdrowych pokarmów, wzmacniając jednocześnie chęć spożywania zdrowych potraw.

 

– Nie rodzimy się z zakodowanym uwielbieniem frytek i niechęcią do pełnoziarnistego makaronu – mówi dr Susan B. Roberts, jeden z naukowców biorących udział w badaniu. – Takie uwarunkowania powstają później wskutek powtarzającego się spożywania niezdrowych pokarmów.

Badacze podejrzewali, że gdy pojawi się już uzależnienie od niezdrowej żywności, odwrócenie tego procesu może być niemożliwe, przez co ludzie ciągle są wystawiani na pokusę. Aby sprawdzić, czy jednak uda się „nauczyć” mózg dokonywania wyboru zdrowych produktów, naukowcy z zespołu dr Roberts przebadali system nagradzania u 13 osób z nadwagą. Ośmioro z nich uczestniczyło w nowym programie odchudzania opracowanym na Uniwersytecie Tufts, a pięcioro nie (stanowili oni grupę kontrolną).

 

Wszystkich uczestników badania poddano rezonansowi magnetycznemu na początku oraz po 6 miesiącach. Wśród osób stosujących dietę opracowaną przez uniwersytet, rezonans magnetyczny wykazał zmiany, które zaszły w obszarach mózgu odpowiedzialnych za naukę i uzależnienia – po pół roku odnotowano zwiększoną reakcję na zdrowe, niskokaloryczne produkty oraz ujawniono zwiększone nagradzanie i pozytywną reakcję na bodźce związane ze zdrową żywnością. Reakcja na niezdrowe produkty była natomiast zmniejszona.

– Program utraty wagi stworzono w taki sposób, aby zmienić reakcje ludzi na poszczególne rodzaje żywności. Nasze badania wykazały, że osoby biorące w nim udział zwiększyły pragnienie spożywania zdrowej żywności i chęć rezygnacji z niezdrowych produktów. Połączone efekty tego programu i zmiany uwarunkowań mogą mieć kluczowe znaczenie dla utrzymania odpowiedniej wagi ciała – mówi dr Sai Krupa Das, jeden z badaczy. – Wygląda na to, że nasz zespół po raz pierwszy wykazał istnienie tego ważnego mechanizmu.

Naukowcy spekulują, że ważną rolę odegrało kilka aspektów programu utraty wagi, włącznie z nauką zmiany zachowań i stosowaniem diety bogatej w błonnik.

Chociaż w innych badaniach okazało się, że zabiegi chirurgiczne, takie jak zmniejszenie żołądka, mogą negatywnie wpłynąć na zmysł smaku i spowodować zmniejszenie ilości spożywanego jedzenia, to jednak na dłuższą metę jest to znacznie mniej atrakcyjne niż nauczenie mózgu wybierania zdrowej żywności. Amerykańscy naukowcy wykazali, że zmiana preferencji żywieniowych jest możliwa bez uciekania się do metod chirurgicznych. Oczywiście należy jeszcze przeprowadzić dalsze badania na większej grupie uczestników, ale można się spodziewać, że uda się potwierdzić ten wniosek.

 

Źródło: www.sciencedaily.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA