UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Czy to już menopauza?

Czy to już menopauza?Jeśli po menstruacji przez 12 kolejnych miesięcy nie występuje krwawienie, to taką miesiączkę traktujemy jako ostatnią, a okres następujący po niej nosi nazwę menopauzy. Zazwyczaj rozpoczyna się ona między 45. a 55. rokiem życia kobiety.

 

Skąd to się bierze?

Około 40 roku życia zmniejsza się ilość estrogenu, a wzrasta poziom hormonu płciowego FSH. Ma to wpływ na szybkie dojrzewanie i starzenie się pęcherzyków jajowych. W efekcie stają się one niezdolne do owulacji. Rezultatem jest krótszy cykl, inny rodzaj periodu i niekiedy wystąpienie plamienia w środku cyklu. Przebieg tych procesów i ich objawy nie są takie same u wszystkich kobiet.

 

Objawy

Niektóre kobiety przechodzą menopauzę niemal niezauważalnie, inne doświadczają różnorodnych dolegliwości. Należą do nich między innymi uderzenia gorąca, pocenie się w nocy, bezsenność, bóle pleców czy kłopoty z pęcherzem. Nie wszystkie te objawy występują w takim samym stopniu. Niektóre mogą się również wcale nie pojawić.

Reklama
Reklama

 

Kiedy?

Menopauza jest trwałym fizjologicznym zatrzymaniem cyklu miesiączkowego. Występuje przeciętnie w wieku 45–55 lat.

 

Przedwczesna menopauza

Za przedwczesną menopauzę uważa się taką, która występuje u kobiety przed 40. rokiem życia.

Jej przyczyny mogą być różne, między innymi poważne choroby, takie jak nowotwór i towarzysząca mu chemioterapia, a także zaburzenia układu immunologicznego, choroby tarczycy czy cukrzyca.

 

Co przyspiesza menopauzę?

Menopauzę przyspiesza zabieg wycięcia macicy wraz z przydatkami, na przykład wskutek dużej liczby mięśniaków.

Usunięcie macicy z zachowaniem jajników wprawdzie nie wywołuje bezpośrednio menopauzy, jednak zazwyczaj przyspiesza ją o około 3 lata.

 

Postępowanie terapeutyczne

Największą ulgę w dolegliwościach związanych z przekwitaniem przynosi terapia hormonalna. Pewne jej formy stwarzają jednak niewielkie ryzyko utraty zdrowia, głównie u kobiet, które ją rozpoczęły po menopauzie. Niektóre lekarstwa są w stanie ograniczyć uderzenia gorąca i ryzyko osteoporozy. Ostatnio coraz więcej się mówi o roślinnych środkach łagodzących objawy menopauzy, takich jak na przykładpreparaty soi czy peruwiańskiej maki (Lepidium myeni).

 

Profilaktyka

Ważny jest przede wszystkim okres premenopauzy, czyli od 2 do 8 lat przed menopauzą. Czterdziestoletnie kobiety powinny więc zastanowić się nad zmianą trybu życia. Przede wszystkim należy zminimalizować lub wykluczyć używki – papierosy, alkohol, kawę. Czerwone mięso warto zastąpić jarzynami i otrębami, a do niezbędnego minimum ograniczyć sól i cukier. Konieczne jest też zwiększenie aktywności fizycznej – lecz nie rower i aerobik, bo te obciążają kręgosłup i stawy. Najlepsza jest gimnastyka i długie spacery.