Nie zatrzymamy upływającego czasu, który pozostawia ślady na naszej twarzy. O wyglądzie możemy jednak decydować – wystarczy o siebie zadbać. Pamiętać trzeba, że w starzeniu się skóry tak samo ważną rolę odgrywają czynniki wewnętrzne uwarunkowane genetycznie, jak i zewnętrzne, których wpływ na naszą skórę sami możemy kontrolować.

 

 

Czynnikami wywierającymi negatywny wpływ na stan skóry są wszelkiego rodzaju używki – np. kawa, alkohol, papierosy, ale także nadmierne opalanie się, czy to na słońcu czy w solarium. Promieniowanie UV jest głównym sprawcą tzw. fotostarzenia się skóry. Zmiany skóry spowodowane działaniem promieni ultrafioletowych są nieodwracalne. W ogromnym stopniu zniszczenia zachodzące w skórze spowodowane są zanieczyszczeniem środowiska i atmosfery. Urody nie dodaje też stresujący tryb życia oraz zła dieta nastawiona na spożywanie tzw. fast foodów. Dobrze jest więc wygospodarować trochę czasu na wizytę u kosmetyczki.

Reklama

 

Coraz liczniej powstające studia urody polecają szeroką gamę zabiegów z których warto korzystać. Młodsza skóra funkcjonuje prawidłowo i procesy złuszczania naskórka przebiegają sprawnie. W późniejszym wieku tempo odnawiania się górnej warstwy skóry stopniowo maleje, co powoduje pogorszenie jej funkcjonowania i wyglądu. Cykl odnowy naskórka trwa około 28 dni i w miarę upływu lat zostaje znacznie przedłużony. W skutek zalegania coraz grubszej warstwy martwych komórek, skóra nie może prawidłowo oddychać. Niedotleniona skóra jest sucha i szara, wszelkie zabiegi kosmetyczne, czy stosowanie kosmetyków przynosi wówczas znacznie mniejszy efekt od spodziewanego. Dobrodziejstwem dla takiej skóry jest peeling. Nie chodzi jednak w tym przypadku o zwykłe kremy ścierające, które z powodzeniem można stosować w domu, lecz o profesjonalne zabiegi złuszczania wykonywane w gabinetach kosmetycznych.

 

Zabiegi te nazywamy głębokim złuszczaniem naskórka lub eksfoliacjami. Wykonują je tylko profesjonalne kosmetyczki, które uzyskały odpowiedni certyfikat. Główną rolę w tym zabiegu odgrywają alfahydrokwasy, czyli kwasy owocowe. Posiadają one właściwości rozpuszczania połączeń pomiędzy martwymi komórkami, które stają się łatwe do usunięcia. Skóra zostaje głęboko oczyszczona, ujście gruczołów łojowych odblokowane, cera nabiera blasku, świeżego kolorytu i jest idealnie przygotowana do innych zabiegów kosmetycznych. Oczyszczenie skóry zwiększa skuteczność wszystkich zabiegów kosmetycznych, dzięki zwiększonej zdolności działania substancji odżywczych i nawilżających. Ta metoda złuszczania naskórka ponadto stymuluje produkcję włókien kolagenowych. Rezultatem jest ujędrnienie i zwiększenie spoistości naskórka.

Eksfoliacja jest wskazana dla wszystkich osób bez względu na wiek. Osoby z trądzikiem, widoczną poprawę skóry uzyskają tylko po serii zabiegów, choć pojedynczy zabieg działa oczyszczająco, prowadząc do odblokowania porów, a jego rezultaty utrzymują się znacznie dłużej niż po tradycyjnym oczyszczeniu. Złuszczeń nie wykonuje się jednak u osób cierpiących na ostrą postać trądziku, połączonego z występowaniem cyst ropnych. W takim przypadku należy cerę doprowadzić do stanu w którym ogniska ropne zostaną zaleczone. Eksfoliacja jest bezbolesna, towarzyszy jej jednak lekkie szczypanie. Skóra po zabiegu w ciągu paru dni delikatnie się złuszcza. Czasem proces ten przebiega prawie niezauważalnie. Eksfoliacja jest całkowicie bezpieczna, wykonywana powinna być w seriach od 6 do 10 zabiegów i jako całość zamknąć się w okresie trzech miesięcy. Po takich zabiegach należy absolutnie unikać słońca i zaniechać wizyt w solarium przez okres około 14 dni oraz zabezpieczać cerę filtrami UV lub innymi kosmetykami ochronnymi, jeśli zabiegi były wykonywane zimą. Bardzo wskazane jest intensywne nawilżanie cery, ponieważ złuszczenie naskórka może wywołać uczucie suchości lub ściągania. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest trądzik różowaty, grzybica, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry.

Trochę inną metodę złuszczania są peelingi ziołowe oparte na kompozycji ziołowej, w skład której najczęściej wchodzą: rumianek, arnika, skrzyp polny, lawenda, pokrzywa oraz nieznane u nas egzotyczne rośliny. Zabieg nie trwa długo i towarzyszy mu szczypanie, jest jednak bardziej intensywny niż w przypadku działania kwasów owocowych. Mieszanka ziołowa zostaje naniesiona na skórę i wykonywany jest lekki masaż trwający od 5 do 15 minut. Czas trwania masażu jest uzależniony od grubości skóry, jej wrażliwości i czasu reakcji. Peeling ziołowy powinien być poprzedzony wykonaniem próby uczuleniowej. Mieszanka powoduje mocne przekrwienie skóry i prowadzi do gruntowego oczyszczenia.

Trochę inaczej niż w przypadku zabiegu eksfoliacji, należy cerę po peelingu ziołowym pielęgnować w domu. Przez około 7 dni nie można skóry myć wodą, a jedynie specjalnie do tego celu przeznaczonym preparatem. Inaczej nieco przebiega również sam proces złuszczania – jest to złuszczanie płatowe, podobne do schodzenia skóry po zbyt intensywnym opalaniu. Nie należy oddzielającej się skóry zrywać, lecz odczekać aby proces ten przebiegł samoistnie. W przeciwnym przypadku, może dojść do powstania plam, przebarwień, a okres gojenia może się przedłużyć. Ze względu na te niedogodności metoda ta jest mniej komfortowa niż zabiegi eksfoliacji. Peelingiem ziołowym można leczyć skórę tłustą z rozszerzonymi porami, trądzik pospolity, cellulit, zapalenie okołomieszkowe i rozstępy skórne. Przeciwwskazaniem jest skóra alergiczna i bardzo wrażliwa. Serię zabiegów można przeprowadzać w ciągu od 3 do 5 dni, mogą być powtarzane raz na miesiąc.

Innego rodzaju zabiegami jakim możemy się poddać w gabinetach kosmetycznych są zabiegi odżywcze, regenerujące, nawilżające. Najczęściej są oparte na całej serii preparatów opracowanych przez jedną firmę kosmetyczną. Polecane są paniom w wieku powyżej 30 lat, lecz wykonywane są także u osób młodszych, gdy istnieje taka potrzeba. Skórze dostarczone zostają ceramidy, kolagen, witaminy, mikroelementy zamknięte w liposomach lub innych cząstkach chemicznych charakteryzujących się wysokimi zdolnościami transponowania substancji także w najgłębsze partie skóry. Zabiegom odżywczym towarzyszy nieodłącznie, jeśli nie istnieją przeciwwskazania, urządzenie o nazwie wapozon, z którego wydobywa się obłok pary, który może być wzbogacony ozonem lub kompozycją ziołową. Ozon wykazuje działanie dezynfekujące i ściągające. Zabieg ten można stosować u osób z cerą tłustą i trądzikową, nie jest zaś wskazany u osób ze skłonnością do pękania naczynek oraz z problemem astmatycznym.

W trakcie nawilżania cery powinno się wykonać masaż twarzy, szyi i dekoltu, a następnie nakłada się różnego rodzaju maseczki zawierające skondensowane substancje szybko poprawiające wygląd cery. Zalecane są maseczki termiczne, które w trakcie procesu twardnienia najpierw rozgrzewają się, a następnie stygną. Nałożone wcześniej pod taką maskę koncentraty są doskonale wchłaniane przez skórę. Po zabiegu twarz nabiera ładnego kolorytu, jest dobrze odżywiona i odświeżona. Podobne działanie mają maski woskowe. Po aplikacji ampułek regenerujących, twarz pokrywa się gazą, na którą kosmetyczka nanosi rozgrzany do odpowiedniej temperatury wosk. Maski woskowe polecane są szczególnie dla osób o szarym, ziemistym odcieniu skóry, przede wszystkim dla pań palących papierosy.

Kolejnym rodzajem zabiegu w gabinecie kosmetycznym jest oczyszczanie cery metodą tradycyjną. Tradycyjne oczyszczenie polega na intensywnym rozpulchnieniu skóry, aby doszło do możliwie dobrego otworzenia porów skórnych, bowiem od tego zależy rezultat zabiegu. Cała zawartość porów powinna zostać usunięta. Klasyczne oczyszczanie skóry twarzy powinno być przeprowadzone przynajmniej raz do roku. Natomiast cerę tłustą ze skłonnością do tworzenia się wyprysków skórnych należy oczyszczać 2 razy: wczesną jesienią i wczesną wiosną. Nie poleca się oczyszczania skóry twarzy w domu, ponieważ niefachowo przeprowadzony zabieg może spowodować rozprzestrzenianie się stanów zapalnych skóry.

Oprócz zabiegów obejmujących twarz w gabinecie kosmetycznym można poddać wielu innym, pożytecznym zabiegom. Jak zwykle należy zwrócić uwagę na to, aby dbać o swoją urodę systematycznie, gdyż powiedzenie: jak cię widzą, tak cię piszą, nie traci na swojej aktualności.