UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Ospa wietrzna. Objawy i powikłania

  A jeśli moja 4 latka nie chce być smarowana? Płaczę jakbym ja zazynala albo gorzej
  Aneta
 • Owoc kiwi – król witamin

  super ze tak zdrowe wole niz jablka
  bronislawa
 • Hirudoterapia – leczenie pijawkami

  Mam zespół rowka nerwu łokciowego. Pół roku miałam obrzęk małego palca i dłoni, nie miałam czucia w tym miejscu, wiele czynności sprawiało mi ból(myci...
  Magicrazna
 • Ozonoterapia

  Kolezanka poradzila mi ozon do krwi z powodu moich problemow ze skora, nie dosc ze alergia, to jeszcze uzywanie masci ze sterydami spowodowalo jakies ...
  Sanna33

Depresja rodziców może się przenieść na dzieci

Depresja rodziców może się przenieść na dzieciDepresja, z którą w pierwszych latach bycia rodzicami borykają się ojcowie i matki, może negatywnie wpływać na zachowania dzieci i wywołać u nich agresję, skłonność do kłamstwa, niepokój i smutek, które są szczególnie niekorzystne w pierwszej fazie rozwoju dziecka.

 

Amerykańscy naukowcy – jako jedni z pierwszych w historii – postanowili wykazać, że depresja ojca zaraz po narodzinach dziecka i w pierwszych latach jego życia jest dla malucha równie groźna, jak w przypadku depresji matki. Wcześniej badacze skupiali się głównie na depresji poporodowej u matek i odkryli, że wywiera ona negatywny wpływ na zachowanie potomka w pierwszych latach jego życia, a więc w okresie, który jest bardzo ważny pod względem formowania się osobowości.

– Emocje i uczucia ojców mają wpływ na ich dzieci – mówi Sheehan Fisher, psychiatra i psycholog kierujący zespołem badawczym. – Świeżo upieczeni ojcowie powinni być badani pod kątem występowania depresji poporodowej i kierowani do leczenia, tak samo jak ma to obecnie miejsce w przypadku mam.

Reklama
Reklama

 

Matki i ojcowie cierpiący z powodu depresji mają tendencje do utrzymywania mniejszego kontaktu wzrokowego z dziećmi oraz do rzadszego uśmiechania się do swoich pociech. Im mniejsze zaangażowanie rodziców w życie dziecka, tym większe u niego ryzyko braku umiejętności nawiązywania bliskich relacji. Depresja wpływa bowiem na sposób wyrażania emocji i może sprawić, że zachowanie człowieka się niekorzystnie zmieni.

Na podstawie badań przeprowadzanych w przeszłości wiadomo, że ojcowie są bardziej narażeni na depresję tuż po urodzeniu dziecka niż w jakimkolwiek innym okresie życia mężczyzny. Obecnie wykazano, że nastrój i zachowanie ojca w okresie poporodowym ma ogromne znaczenie dla trajektorii depresji trzy lata później, jak również jest ważnym czynnikiem warunkującym zachowanie dziecka w pierwszych latach życia.

– W przypadku obojga rodziców kluczowe znaczenie ma wczesna interwencja – mówi Sheehan Fisher. – Jeżeli uda się wyłonić pacjentów z depresją w jej początkowym stadium i poddać ich leczeniu, jest nadzieja, że objawy zostaną zaleczone i – co ważniejsze – że depresja rodziców nie odbije się negatywnie na ich potomstwu.

Amerykańscy naukowcy zebrali dane od niemal 200 par rodziców trzylatków. Pary te brały udział w podobnym badaniu w okresie tuż po narodzinach dziecka. Polegało ono na wypełnieniu ankiet dotyczących depresji rodziców niemowlęcia, relacji panujących pomiędzy nimi, zachowań internalizujących (smutek, niepokój, roztrzęsienie) i eksternalizujących (agresja, złe zachowanie, kłamstwa). Rodzice wypełniali te ankiety niezależnie od siebie.

Oto niektóre wnioski, do jakich doszli badacze:

 • Depresja występująca zarówno u matek, jak i u ojców w początkowym okresie życia dziecka ma bezpośredni związek z występowaniem internalizujących i eksternalizujących zachowań u dzieci.
 • Rodzice, którzy skarżyli się na depresję poporodową tuż po narodzinach dziecka, wykazywali podobne oznaki trzy lata później.
 • Oznacza to, że depresja poporodowa u matek i u ojców przeradza się w depresję rodzicielską w późniejszym okresie.
 • Kłótnie i konflikty pomiędzy rodzicami nie mają tak dużego wpływu na negatywne zachowanie dziecka, jak depresja przynajmniej jednego z rodziców.

 

Źródło: www.sciencedaily.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA