Dezodorant czy antyperspirant? To pytanie zadaje sobie większość osób borykających się z problemem potliwości i nieprzyjemnego zapachu. Przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom, oferując pełną gamę kosmetyków w postaci sztyftów, kulek, sprayów bądź nawet chusteczek. Czym dokładnie różnią się dezodoranty i antyperspiranty? Jak dobrać najodpowiedniejszy dla siebie kosmetyk?

 

Naturalną reakcją zdrowego organizmu jest pojawienie się potu. Jest on bezwonny, bezbarwny i składa się w 98 proc. z wody. Pozostałą część stanowią sole mineralne, mocznik, kwas mlekowy, węglowodany oraz lipidy. Ciało człowieka produkuje dziennie około 800 mililitrów potu. Jego ilość zwiększa się jednak pod wpływem wysiłku fizycznego lub silnego stresu czy w okresie letnim.

Za wytwarzanie potu odpowiedzialne są gruczoły potowe: ekranowe (które odpowiadają za regulację temperatury ciała) i apokrynowe (reagują na bodźce hormonalne i emocjonalne). Powstający dzięki nim pot jest idealną pożywką dla bakterii, które odpowiadają za nieprzyjemny zapach.

Reklama

 

Różnice między antyperspirantem a dezodorantem 

Zarówno antyperspirant, jak i dezodorant służą do tego, aby ograniczyć dyskomfort wywołany wydzielaniem potu. Mimo że oba produkty stosuje się w tych samych miejscach, ich efekty są inne. Antyperspirant działa na przyczynę, a dezodorant – na skutek.

Dezodorant ma za zadanie niwelować niemiłe skutki pocenia się, czyli nieprzyjemny zapach. Jest przeznaczony głównie dla osób, które nie mają problemów z nadmierną potliwością. Przy wyborze tego kosmetyku kierujemy się głównie jego zapachem i intensywnością. Niestety, większość z dostępnych na rynku dezodorantów zawiera alkohol, który jest przyczyną podrażnień delikatnej skóry pod pachami. Przed zakupem powinniśmy więc sprawdzić skład produktu i wybierać ten, który jest delikatniejszy i pozbawiony alkoholu, a zarazem zawiera składniki antyseptyczne, takie jak prowitamina B5 lub alantoina. Dezodoranty występują w postaci sztyftu, kulki, sprayu oraz chusteczek.

Antyperspirant maograniczać wydzielanie potu, czyli czasowo blokować ujścia gruczołów potowych. Czas jego działania jest o wiele dłuższy niż dezodorantu. Często antyperspiranty bywają bezwonne lub o niezbyt intensywnym zapachu, dlatego są zalecane osobom o wrażliwej skórze. Niestety, niekiedy pozostawiają na ubraniach nieprzyjemne plamy – zawierają sole glinu lub siarczanu glinowo-potasowego, które po wyschnięciu się krystalizują, tworząc widoczny zaciek. Coraz częściej dostępne są jednak takie antyperspiranty, które w swoim składzie mają silikony uniemożliwiające całkowite wysychanie kosmetyku lub które są mineralne (w krysztale). Te ostatnie należy przed użyciem zwilżyć, by uaktywnić ich składniki.

Antyperspirant może zawierać takie substancje, jak sole glinu, glicerynę, kwas stearynowy, talk, garbniki lub preparaty ziołowe. W drogeriach lub aptekach możemy je znaleźć w postaci sztyftu, kulki, kremu lub sprayu. Nie należy ich jednak używać ze zbyt dużą częstotliwością.

 

W sztyfcie czy w sprayu?

Kosmetyki w sprayu mają tę zaletę, iż mogą być stosowane przez więcej niż jedną osobę. Zawierają one również mniej konserwantów. Niestety, są słabsze w działaniu i mniej trwałe niż ich odpowiedniki dostępne w innej postaci. Poza tym w ich składzie często jest alkohol, który może podrażniać skórę.

Kosmetyki w kulce lub w kremie mogą powodować pewien dyskomfort – po użyciu trzeba bowiem chwilę odczekać aż do ich całkowitego wyschnięcia przed założeniem odzieży. Są one jednak delikatniejsze dla skóry. Ponadto preparaty w kremie często zawierają również substancje pielęgnujące.

Na rynku dostępne są także antyperspiranty i dezodoranty z jonami srebra. Srebro ze względu na swe właściwości antybakteryjne i antyseptyczne doskonale się sprawdza w walce z przykrym zapachem.

 

Ważne

Należy pamiętać, że kosmetyki do pielęgnacji skóry pod pachami należy zmieniać minimum raz na pół roku, gdyż zbyt długie użytkowanie produktu o tym samym składzie może powodować zmiany alergiczne skóry. Zapachowych dezodorantów i antyperspirantów nie wolno stosować bezpośrednio przed opalaniem, gdyż mogą one doprowadzić do pojawienia się przebarwień skóry.