Pamiętaj!

 

Diety „cud” są według doniesień naukowców jedną z przyczyn systematycznego przyrostu kilogramów! Nieprawidłowo prowadzona kuracja odchudzająca grozi wystąpieniem tzw. efektu jo-jo.

Polega on na tym, że u osoby odchudzającej się następuje przyrost masy ciała, a nie jej spadek. Dzieje się tak w przypadkach, gdy okresy diety są przeplatane okresami wysokiego spożycia.

W czasie stosowania diety niskokalorycznej organizm reaguje obniżeniem podstawowej przemiany materii, natomiast po zaprzestaniu diety i powrocie do nadmiernego spożycia podstawowa przemiana materii nie wzrasta do poziomu sprzed odchudzania. Rezultat jest taki, że osoba odchudzająca się w ten sposób tyje, a kolejne diety niskokaloryczne są coraz mniej skuteczne.

 

Niektórzy z nas tyją, bo mają różne zaburzania metaboliczne, ale zdecydowana większość zawdzięcza swoje krągłe kształty zbyt obfitym posiłkom.

 

Najbardziej korzystne sposoby walki z otyłością polegają na zastosowaniu zrównoważonej, a więc zawierającej odpowiednią ilość tłuszczu, węglowodanów i białek, diety o zmniejszonej kaloryczności połączonej ze zwiększoną aktywnością fizyczną.

 

 

Diety redukujące

 

Nadwaga bierze się z dodatniego bilansu energetycznego, czyli większej podaży kalorii nad zapotrzebowaniem, czyli wszystko co za dużo zamienia się w niepotrzebny tłuszczyk.

 

Kobietom między 18 a 35 rokiem życia wystarcza dziennie przeciętnie 2100 kcal, a te, które mają od 35 do 55 lat, powinny dziennie zjadać posiłki, których wartość kaloryczna nie przekracza 1900 kcal.

 

Mężczyznom w zależności od wieku i wykonywanej pracy zaleca się dziennie odpowiednio więcej kalorii – najczęściej od 2600 do 3400. W większości przypadków umiarkowanej i znacznej otyłości wystarczy więc zalecenie diety redukującej, czyli zawierającej mniej kalorii niż wynosi dzienne zapotrzebowanie. Najwłaściwsza jest dieta od 800 do 1400 kcal, która pozwoli na stopniowy spadek wagi – od 3 do 5 kg miesięcznie.

 

Stosując diety niskokaloryczne, tracimy tłuszcz i płyny, ale istnieje też ryzyko zmniejszania się masy mięśni, czemu można zapobiec odpowiednimi ćwiczeniami fizycznymi. Czasami należy też taką dłużej trwającą dietę wzbogacić odpowiednimi preparatami witaminowymi.

 

 

Dieta sztuczna

 

Dieta sztuczna to podawanie pożywienia przyrządzanego ze specjalnie przygotowywanych preparatów, które zastępują pokarm i charakteryzują się niską kalorycznością. Mimo znacznego postępu w produkcji tego typu specyfików nie zaleca się ich jako popularnej metody na redukcję wagi, gdyż jako syntetyczny produkt są zaprzeczeniem zasad zdrowego odżywiania.

 

 

Psychoterapia

 

Szczegółowa analiza zachowań i emocji związanych z żywieniem może pomóc pacjentowi w walce z otyłością. Jedzenia nie można traktować jako metody na ukojenie codziennych kłopotów, złego nastroju czy wręcz depresji.