Powietrze jest bezbarwne, nie ma smaku, więc wydawałoby się, że jest czyste. Nic bardziej mylnego. Powietrze w pomieszczeniach, w których spędzamy dużą część życia, z reguły pozostawia wiele do życzenia.

 

Najprostszymi sposobami poprawienia jakości powietrza w pomieszczeniu są wietrzenie i nawilżanie. Jest to szczególnie istotne w okresie grzewczym, gdy wewnątrz zwiększa się ilość kurzu, a powietrze staje się suche. Wietrzyć należy bez względu na pogodę za oknem, zwłaszcza że niska temperatura niszczy roztocza. Żeby jednak było to działanie skuteczne, wietrzenie powinno trwać przynajmniej kilkanaście minut. I to jednak niczego nie gwarantuje, gdy na zewnątrz powietrze jest zanieczyszczone czy wręcz panuje smog.

Reklama

 

Nawilżanie

Niska wilgotność powietrza prowadzi do wysuszenia skóry i błon śluzowych, co sprzyja powstawaniu infekcji. Można je nawilżać domowymi sposobami za pomocą parującej wody, lecz to uciążliwa i niezbyt efektywna metoda. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie nawilżacza powietrza. Produkowane obecnie urządzenia działają na zasadzie ultradźwięków, które w całym pomieszczeniu wytwarzają i rozprowadzają delikatną mgiełkę. Pamiętać jednak trzeba, żeby nie przesadzić, bo zbyt wilgotne powietrze również nie jest dla nas wskazane. Wilgotność optymalna dla organizmu człowieka to 40–60 proc.

 

Dorosły człowiek wdycha 10 000 litrów powietrza na dobę.

 

Filtrowanie

Samo nawilżanie nie oczyści jednak powietrza. Nadal z każdy oddechem wciągamy do płuc po kilkadziesiąt tysięcy cząsteczek kurzu. Wyjściem z tej sytuacji może być zastosowanie oczyszczacza powietrza. W urządzeniach tych stosuje się wysokowydajne filtry HEPA, które usuwają z powietrza co najmniej 99,97 proc. cząsteczek większych niż 0,3 µm, w tym również komórki grzybów, pierwotniaki, bakterie i większość wirusów. W wielu oczyszczaczach stosuje się po kilka różnych urządzeń filtrujących, takich jak na przykład filtry węglowe czy lampy UV. Dzięki takiej konstrukcji stają się one bardziej skuteczne, a często są w stanie odfiltrować również zapachy lub gazy.

 

Jonizacja

Jeszcze innym sposobem jest jonizacja powietrza. Bakterie, wirusy, zarodniki grzybów, pleśń czy inne alergeny są przyciągane przez jony dodatnie wytwarzane przez sprzęty elektryczne znajdujące się w naszych domach, co jest określane mianem elektrosmogu. Jonizator produkuje jony ujemne, które czyszczą powietrze, przyciągając do siebie cząsteczki z ładunkiem dodatnim. Zebrane w ten sposób zanieczyszczenia opadają na podłoże. Urządzenie jest ciche i przewidziane do pracy w trybie ciągłym, można więc również używać go podczas snu.

 

Płuca zawierają około 300 milionów pęcherzyków o łącznej powierzchni blisko 90 metrów kwadratowych.

 

Ozonowanie

Powietrze po burzy uważane jest za czyste i zdrowe. W trakcie wyładowań elektrycznych jonizuje się i wtedy powstaje ozon. To właśnie jego zapach czujemy tuż po burzy. Jest on jednym z najskuteczniejszych środków dezynfekcyjnych, używanych między innymi do uzdatniania wody czy dezynfekcji pomieszczeń szpitalnych. Można go też stosować do oczyszczenia powietrza w mieszkaniu czy biurze za pomocą ozonatora powietrza (generatora ozonu). Urządzenie produkuje ozon (O3), nazywany również aktywnym tlenem, który dzięki właściwościom sterylizującym usuwa – tak z wody, jak i z powietrza – bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie, roztocza, fungicydy czy pestycydy. Słowem – wszystko to, co przyczynia się do infekcji lub wywołuje alergię. Zależnie od wielkości pomieszczenia, wystarczy włączyć ozonator na kilka bądź kilkanaście minut. Ozon skutecznie usuwa zapachy pochodzenia organicznego i nieorganicznego – między innymi woń tytoniu, zwierząt, wilgoci czy spalenizny.

Zapach O3 wyczuwalny jest już w małych stężeniach, ale z czasem zanika. Ozon jest niezwykle skutecznym sterylizatorem, lecz jednocześnie nietrwałym. Jego połowiczny rozpad następuje po około 30 minutach, a całkowity – po 2 godzinach, kiedy to zmienia się on w zwykły tlen.

 

Który z opisanych sposobów jest najskuteczniejszy? Jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Na pewno jednak warto dla zdrowia i dobrego samopoczucia oczyszczać powietrze, którym oddychamy w domu i w pracy.

Żyj Długo