Zgaga (refluks przełykowy) nie ma nic wspólnego z chorobą serca, chociaż objawia się piekącym bólem w klatce piersiowej, promieniującym do szyi i gardła. Pojawia się zwykle kilka minut po jedzeniu i towarzyszy jej odbijanie oraz zarzucanie do jamy ustnej kwaśno-gorzkiego soku żołądkowego, co wywołuje nagłe wydzielanie śliny. Oto parę domowych sposobów na pozbycie się tej dolegliwości.

 

  • Bardzo pomocne w łagodzeniu zgagi, pieczenia w żołądku są kuracje ziołami zawierającymi śluzy roślinne, które chronią błonę śluzową żołądka przed szkodliwym nadmiarem kwasów.
  • Ziołem dobroczynnie wpływającym na pracę żołądka, jest kwiat lipy. (Jedną łyżkę ziół zalać szklanką wrzątku. Odstawić pod przykryciem na kilka minut. Pić ciepły napar trzy razy dziennie, przed posiłkami).
  • Autorzy poradnika zielarskiego Vademecum fitoterapii radzą przy zgadze pijać sok z surowych ziemniaków. Pija się go 2–3 razy dziennie po małej filiżance, chociaż niektórzy zielarze zalecają pijać sok 2–3 razy dziennie po pół szklanki.

Reklama

  • Innym sposobem jest wypicie natychmiast po pojawieniu się pierwszych oznak zgagi szklanki ciepłej wody z dodatkiem 1 łyżki miodu i 1 łyżki octu jabłkowego.
  •  Można też skorzystać ze starego sposobu leczenia siemieniem lnianym. Łyżeczkę nasion należy zagotować w pół szklance wody i odstawić na noc. Rano lekko podgrzać i wypić na czczo. Kurację stosować 7 dni, po czym powtórzyć po tygodniowej przerwie.
  • Zielarze zalecają również prostą kurację ziarnami jałowca. Należy żuć codziennie kilka ziaren jałowca, począwszy od trzech, a skończywszy na ośmiu, dodając jedno ziarno dziennie, potem wracając powoli do trzech, odejmując jedno ziarno dziennie.
  • Warto również spróbować mocnej nalewki orzechowej – przez trzy kolejne wieczory wypić po jednym kieliszeczku.
  • Skutecznym domowym lekiem przy nadkwaśności i innych dolegliwościach żołądkowych jest także proszek z węgla drzewnego. Przy nadkwaśności, zgadze, pieczeniu, ale też biegunce i zatruciach pijać 3–4 razy dziennie po pół łyżki proszku rozpuszczonego w herbacie ziołowej, wodzie, mleku lub soku z jabłek. Do proszku z węgla można dodać odrobinę sproszkowanych nasion lnu albo liści lub korzenia prawoślazu.