Pocenie się to naturalna obrona organizmu przed przegrzaniem. Reaguje on na zbyt wysoką temperaturę ciała lub powietrza oraz dużą wilgotność. Nadmierne pocenie się jest krępujące i niekiedy może utrudniać nam życie. Jak sobie z nim radzić, niekoniecznie środkami farmakologicznymi?

 

Pot wydzielany jest przez gruczoły potowe znajdujące się na skórze, najwięcej ich zlokalizowanych jest na skórze dłoni i stóp. Pot składa się głównie z wody, soli, mocznika, kwasu mlekowego, tłuszczów, węglowodanów oraz związków mineralnych. Jego skład uzależniony jest od pokarmów, które spożywamy. Niektóre potrawy, jak i ostre przyprawy, mogą uruchomić nadmiernej potliwości. Innymi czynnikami ją powodującymi są warunki klimatyczne, odzież utrudniająca właściwe oddychanie skóry, czynniki hormonalne oraz różne schorzeń, które mogą trapić organizm.

Reklama

 

Przyczyny nadmiernej potliwości

  • otyłość
  • ciągły stres
  • gorączka
  • schorzenia tarczycy, układu nerwowego, cukrzyca
  • choroby infekcyjne, w tym gruźlica,
  • choroba Parkinsona,
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • przeziębienie, grypa
  • zażywanie leków (przeciwbólowe, antybiotyki)
  • alkoholizm
  • klimakterium
  • ciąża

 

Nieprzyjemny zapach potu

Zdrowy organizm wydzielając pot pozbywa się nadmiaru ciepła. Gruczoły potowe (ekrynowe) rozmieszczone są równomiernie na całej powierzchni ciała. Świeży pot jest bezwonny. Za charakterystyczny zapach potu odpowiadają gruczoły apokrynowe zlokalizowane pod pachami, w okolicach brodawek sutkowych, wokół odbytu oraz w okolicach narządów płciowych. Uaktywniają się w okresie dojrzewania, dlatego wtedy się bardziej pocimy. Nieprzyjemny zapach potu może również wskazywać na chorobę, na przykład pot o zapachu acetonu (cukrzyca), pot o mysim zapachu (fenyloketonuria) lub pot o zapachu amoniaku (zaburzenia nerek i wątroby).

 

Jak sobie z tym radzić?

W aptekach, drogeriach i sklepach zielarskich dostępne są różne kosmetyki, suplementy diety oraz zioła zmniejszające zdolność gruczołów potowych do produkcji wydzieliny. Przy nadmiernej potliwości pach dobrym rozwiązaniem jest napar z suszonego rumianku, skrzypu, mięty pieprzowej, melisy, pokrzywy lub kory dębu, którym pocieramy skórę pod pachami. Natomiast herbatka z szałwii łagodzi pocenie spowodowane stresem, działając uspokajająco i wyciszająco, jak również pomaga wyeliminować zwiększoną potliwość. Na unormowanie poziomu hormonów dobra jest mieszanka składająca się z ziele dziurawca, kocanki, liści brzozy i kwiatów rumianku (po 10 dag każdego zioła). Łyżkę mieszanki zalać 200 ml wrzącej wody. Odstawić na około 20 minut, odcedzić i ostudzić. Należy wypić szklankę rano i wieczorem, dodając łyżeczkę miodu. Brzydki zapach stóp przypisywany jest bakterii, która rozwija się w ciepłym, wilgotnym środowisku, jakim są spocone stopy, skarpetki, czy przepocone buty. Aby go zlikwidować wymyj nogi mydłem antybakteryjnym, a następnie wymocz je w roztworze 0,5 litra wody i pół szklanki soli grubokrystalicznej. Po namoczeniu nóg w roztworze nie płucz ich już, ale od razu wytrzyj do sucha.

Picie naparów z ziół nie tylko pozwoli uporać się z nadpotliwością, ale również poprawi ogólną kondycję organizmu. Nie należy jednak zbyt długo tych kuracji stosować (lepiej skonsultować z lekarzem), gdyż mogą one spowodować odwodnienie organizmu.

 

UWAGA! Przy bardzo dużym nasileniu stosuje się zabiegi ostrzykiwania toksyną botulinową pach oraz powierzchni rąk i stóp, bądź kiedy jest to niemożliwe zaleca się postępowanie chirurgiczne.