UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Warunki przyjęcia do szpitala psychiatrycznego

  Mój syn ma spectrum autyzmu ,ostatnio przezył silną traume w związku ze śmiercią jego dziadka . Po tym wydarzeniu nie jesteśmy wstanie dac sobie z nim...
  siwi
 • Zespół Reye’a – rzadki, ale groźny

  Mimo całej chorej sytuacji pamiętajcie ze pocis tu jesteśmy i żyjemy spiepszyc wszystko mozna ale po co to najłatwiej złość na innych na chwile moze u...
  Nieszczesliwy
 • Zespół Reye’a – rzadki, ale groźny

  To choroba śmiertelna drugi etap juz sie pojawia w szpitalu niestety Syn nie przeżył ...
  Nic nie idzie zrobic tylko czekac na poprawienie wyników mysle...
  Nieszczęśliwy
 • Homeopatia – naturalne leczenie

  Moim zdaniem właśnie temat homeopatii jest bardzo ważny w dzisiejszych czasach kiedy wszystko nafaszerowane jest chemią, a zwłaszcza te kolorowe table...
  katerina

Dreszcze pomogą schudnąć?

Dreszcze pomogą schudnąć?Dreszcze, jaki odczuwamy z powodu zimna, mogą nam pomóc zgubić nadwagę! Tak przynajmniej twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Sydney. Jaki mechanizm za to odpowiada?

 

Według przeprowadzonych badań, u osób wystawianych na 10–15 minut na kontakt z temperaturą 15°C dochodziło do zmian hormonalnych, które odpowiadały zmianom pojawiającym się po godzinie umiarkowanej aktywności fizycznej. Zmiany te są łączone z powstaniem tak zwanego brązowego tłuszczu, który zamienia energię na ciepło i pomaga chronić nas przed chłodem. Kiedyś uważano, że ten rodzaj tłuszczu występuje tylko u małych dzieci, jednak później odkryto, że mały procent tej tkanki tłuszczowej pojawia się także u osób dorosłych. Co ciekawe, najwięcej posiadają jej osoby szczupłe.

Reklama
Reklama

 

Około 48 gramów brązowego tłuszczu może pomóc spalić nawet do 300 kalorii dziennie – czyli tylu kalorii, ile znajduje się w tej samej ilości tłuszczu białego. Tkanka tłuszczowa biała odkłada się na biodrach, brzuchu i udach. Powstaje ona wtedy, kiedy przyjmujemy więcej kalorii, niż jesteśmy w stanie spalić. Dlatego tak cenne może być dla wszystkich odkrycie australijskich naukowców, którzy uważają, że wystawienie się na chłodną temperaturę może pomóc kontrolować wagę.

Szefujący grupie badawczej dr Paul Lee odkrył, że w wyniku kontaktu z zimnem powstawały dwa hormony.

– Zidentyfikowaliśmy dwie substancje, których wzrost przyśpieszało zimno, a były które uwalniane odpowiednio przez drżące mięśnie i brązową tkankę tłuszczową. Hormony te to iryzyna i FGF21. Podniosły one wskaźnik spalania białego tłuszczu w warunkach laboratoryjnych, a poddane działaniu zimna komórki tłuszczowe zaczęły emitować ciepło, co jest funkcją tłuszczu brązowego.

Kiedy do badania zaproszono ochotników, okazało się, że 10–15 minut drżenia było wstanie wygenerować z tkanki mięśniowej tyle samo iryzyny, ile powstaje po godzinie spędzonej na rowerze treningowym.

Wyniki badań opublikowano w piśmie „Cell Metabolism”.

 

Źródło: Telegraph.co.uk


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA