UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Dyskopatia szyjna. Proteza dysku szyjnego

Kręgosłup szyjny, tak jak jego pozostałe części, zbudowany jest z kręgów oraz ich więzadłowo-stawowych systemów połączeń. Trzony kręgów, oddzielone od siebie tak zwanymi dyskami, tworzą kolumnę, na której opiera się całe ciało. Dyski absorbują obciążenia oraz umożliwiają ruchomość kręgosłupa przy zachowaniu światła przestrzeni, w których przebiegają rdzeń kręgowy oraz nerwy rdzeniowe. Każdy dysk zbudowany jest z galaretowatego rdzenia – jądra miażdżystego oraz otaczającego pierścienia włóknistego. W skład dysku wchodzą głównie białka oraz woda, która w naturalnym procesie starzenia się zanika, co doprowadza do obniżenia wysokości dysku oraz w niektórych przypadkach do przerwania pierścienia włóknistego i przemieszczenia zdegenerowanego dysku do kanału kręgowego.

Ucisk struktur nerwowych doprowadza do bólu, niedowładów oraz zaburzeń czucia. W niektórych przypadkach nasilenie dolegliwości zmusza do podjęcia decyzji o leczeniu operacyjnym polegającym na usunięciu przemieszczonego jądra miażdżystego wraz z wyroślami kostnymi zwanymi osteofitami, które powstają w wyniku choroby zwyrodnieniowej dysku.

Koncepcja leczenia wybranych patologii stawów poprzez ich usztywnienie była szeroko stosowana do czasu wprowadzenia sztucznych stawów biodrowych i kolanowych. Usztywnienie miało na celu zlikwidowanie ruchów wywołujących ból chorego stawu. Jest to logiczne, obserwując nasze zachowanie w przypadku skręceń czy zwichnięć kończyn. Protezy stawów biodrowych wprowadzane jeszcze przed drugą wojną światową po latach zrewolucjonizowały współczesną ortopedię. Jednak o ile zachowanie ruchomości kolana czy biodra jest kluczowe ze względu na funkcję kończyny dolnej, to usztywnienie przestrzeni międzykręgowej jest dobrze tolerowane przez większość pacjentów i daje wyśmienite wyniki leczenia. Dlaczego więc tak wiele uwagi poświęca się w ostatnich latach sztucznym dyskom? Otóż istnieje ku temu kilka powodów:

 

1. Usztywnienie przestrzeni międzykręgowej przyśpiesza powstawanie zmian zwyrodnieniowych sąsiednich połączeń międzykręgowych.

2. Usztywnienie wpływa na biomechanikę kręgosłupa.

3. Celem leczenia jest odbarczenie uciśniętych struktur nerwowych (rdzenia kręgowego i nerwów rdzeniowych), a nie usztywnienie danego segmentu kręgosłupa. Usztywnienie było i jest zawsze koniecznością wynikającą z braku odpowiednich technik.

4. Do klasycznych operacji pobierany jest fragment kości pacjenta najczęściej z talerza biodrowego, co wywołuje dodatkowy ból po operacji i może stanowić miejsce dodatkowych powikłań.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA