UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
FITNESS.WP.PL
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Nadmierne pocenie

  Ja trochę inaczej się odniosę do artykułu. Botox to jad kiełbasiany, który zabija co się da w swoim otoczeniu. Dlatego łagodzi zmarszczki, czy uszkadz...
  kurczaczek
 • Leczenie bez ubezpieczenia

  Witam wszystkich próbowałem kiedyś zgłosić się na odwyk lecz dostałem odpowiedz negatywną wręcz usłyszałem w odpowiedzi że nie mam i nie będzie taki...
  porucznik dan
 • Niedociśnienie tętnicze, czyli hipotonia – przyczy...

  U mnie w domu mierzymy ciśnieniomierzem ze sklepu Perfekton, zdarzają nam się spadki ciśnienia, ale nie takie wielkie, jak piszecie w komentarzach, ja...
  irka
 • Ból łokcia

  sam miałem do czynienia z okropnym bólem łokcia - myślałem już że to efekt łokcia tenisisty ale na szczęście okazało się, że nie. dr Więcek zalecił mi...
  Tomek

Groźna E. coli, czyli pałeczka okrężnicy

Groźna E. coli, czyli pałeczka okrężnicyEscherichia coli – w skrócie E. coli – to łacińska nazwa bakterii znanej także (z powodu jej kształtu) jako pałeczka okrężnicy. Występuje ona w jelitach zwierząt i ludzi, a także w glebie i wodzie, gdzie trafia razem z wydzielinami i kałem. Jest to bakteria gram-ujemna, czyli taka, która robi się czerwona przy barwieniu metodą Grama, pomagającą różnicować te organizmy między innymi według budowy i podatności na konkretne leki.

 

 

Tak naprawdę, kiedy mówimy E. coli, mamy na myśli około 200 bakterii tego gatunku. W jelicie jest ona pożyteczna, jednak w szczególnych warunkach może doprowadzić do zakażenia układu moczowego i pokarmowego. Niektóre jej szczepy są źródłem przykrych dolegliwości. Zdarza się także, że bakteria „wędruje” z układu pokarmowego, gdzie nam nie szkodzi, do innych części organizmu, w których wywołuje różne schorzenia. Kiedy pałeczka okrężnicy wydostanie się z jelita, grozi to między innymi sepsą, zatruciem pokarmowym czy zapaleniem opon mózgowych.Kiedy E. coli szkodzi?

 • E. coli powoduje zakażenie układu moczowo-płciowego, zwłaszcza u kobiet (mają krótszą cewkę moczową i bakterie łatwiej się tam dostają). Uwaga! Pałeczki okrężnicy nie muszą wywoływać zakażenia pochwy – często wchodzą w skład jej błony śluzowej – ale tylko pod warunkiem, że są hamowane przed bakterie kwasu mlekowego odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniego pH pochwy.

 • W krajach o ciepłym klimacie bakteria ta jest częstą przyczyną problemów żołądkowych; dlatego turystów udających się w te rejony upomina się, aby nie spożywali nieprzegotowanej wody, nie dodawali lodu do napojów, a także nie spożywali surowych owoców, warzyw, owoców morza czy mięs. Najczęstszą dolegliwością, która może nam się przytrafić wskutek kontaktu z E. coli w takich warunkach, jest biegunka, której ostra odmiana prowadzi do odwodnienia. Czasami mogą się także pojawić wymioty i gorączka.

 • Szczep E. coli O157:H7 produkuje toksynę, która prowadzi do ostrej niewydolności nerek.

Reklama
Reklama

 

 

Kiedy E. coli pomaga?

Bakterie E. coli nie szkodzą nam, kiedy przebywają w jelicie grubym – biorą tam udział w rozkładzie pokarmu oraz produkcji witamin z grupy B oraz witaminy K (potrzebnej do krzepnięcia krwi). Ponadto nie pozwalają na rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych i chronią przed infekcjami.

 

Jak się chronić?

Wbrew pozorom można się dosyć łatwo uchronić przed pałeczką okrężnicy. W jaki sposób?

Zawsze należy myć ręce przed przygotowaniem posiłku i po – zwłaszcza wtedy, gdy dotykaliśmy mięsa – oraz po załatwieniu potrzeb fizjologicznych. Trzeba również dokładnie myć naczynia. W czasie kuchennych prac najlepiej używać dwóch desek – jednej do warzyw i owoców, a drugiej do mięs.

Warzywa i owoce powinny być zawsze dokładnie umyte, a mięsa najlepiej smażyć, piec i grillować (bakterie E. coli giną w temperaturze 60°C po 20 minutach).


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA