UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
FITNESS.WP.PL
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Wazelina – nie tylko dla zdrowia i urody

  Wazelinę na twarz? przecież to świństwo, które pochodzi z destylacji ropy naftowej. nie można zrobić nic gorszego swojej twarzy jak nałożyć na nią tak...
  zniesmaczona
 • Liszaj płaski – rodzaje, rozpoznanie, leczenie

  witam mam pytanko mnie też prze[osano METYPRED 5 DNI PO 3 TABLETKI 5 DNI PO 2 TABLETKI I DALEJ RESZTA DO WYCZERPANIA OPAKOWANIA. ALE PO 8 NIU JAK BRAŁ...
  RENIA
 • Bielactwo. Maskuj plamy

  To ja tez bede wdzieczna za informacje jakie badania no i oczywiscie co o tym woigole sadzicie??. Ja tez wybieram sie pod koniec roku do pani doktor j...
  czarnulka j
 • Bielactwo. Maskuj plamy

  witam czekam na liście rezerwowych na wizyte u pani doktor dzwoniłam w marcu tego roku i niestety nie ma już wolnych miejsc,mam przywieść ze soba wyni...
  karmelka

Fibromialgia – objawy, przyczyny, leczenie

Choroba zaliczana do reumatycznych chorób tkanek miękkich. Nie obejmuje zatem stawów, lecz ich otoczenie: powięzie, kaletki, ścięgna, przyczepy ścięgniste oraz mięśnie. Charakteryzuje się dużą bolesnością, ale przebiega bez procesu zapalnego. Chorobie towarzyszy ogromny, bardzo dotkliwy, zesztywniający ból. Chorzy mają wrażenie, że po prostu boli ich całe ciało.
Według statystyk na fibromialgię cierpi w Polsce około półtora miliona osób, częściej kobiety (zwłaszcza między 40. a 60. rokiem życia). Objawy fibromialgii (FMS) nie są typowe, właściwe tylko temu schorzeniu.

 

Boli wszystko, a w parze z wszechogarniającym bólem idzie pogorszenie samopoczucia psychicznego, uczucie przewlekłego zmęczenia i rozmaite dolegliwości psychofizyczne.

 

Możliwe przyczyny

Dyskomfort nie ogranicza się jedynie do wszechogarniającego bólu, gdyż towarzyszą temu również inne zaburzenia: kłopoty ze snem i z pamięcią, drażliwość, poczucie ogólnego zmęczenia i niemożności podejmowania codziennych zadań, podobnie jak w depresji. W ogóle uważa się, że fibromialgia ma ścisły związek z psychiką, że osoby narażone na stresy i mniej na nie odporne, gorzej radzące sobie w trudnych sytuacjach życiowych, ze skłonnościami depresyjnymi stają się bardziej podatne na fibromialgię. Niektóre źródła łączą występowanie fibromialgii z przebytymi infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi.

 

Diagnoza

Dość trudno uzyskać pewność, że ma się do czynienia właśnie z fibromialgią. Ani wyniki analiz laboratoryjnych, ani zdjęcia rentgenowskie niczego nie ujawniają. Lekarz bazuje na badaniu ogólnym, rozmowie z pacjentem, a także ocenie reakcji na ból w tzw. punktach uciskowych. Jest ich około 56, najwięcej po obu stronach kręgosłupa. Badanie przeprowadza się palpacyjnie lub przy pomocy specjalnego aparatu, dolorymetru, który pokazuje siłę nacisku powodującego ból. Jeżeli takich punktów jest stosunkowo dużo, można mówić o fibromialgii.

Aby stwierdzić fibromialgię, należy wykluczyć inne choroby tkanki łącznej.

Reklama
Reklama

 

Leczenie

Nie ma jednej, skutecznej metody leczenia. Medycyna nie dysponuje środkami gwarantującymi względnie szybką poprawę samopoczucia. Z reguły stosuje się leki przeciwbólowe, a także łagodne środki antydepresyjne i homeopatyczne, jeśli przynoszą pacjentowi ulgę, oraz zabiegi: fizykoterapię i kinezyterapię. Leczenie fibromialgii musi być kompleksowe, uwzględniające również neuroprzekaźniki w ośrodkowym układzie nerwowym.

O całkowitym wyleczeniu mówić można wtedy, gdy ustąpią trwale wszystkie przykre dolegliwości. Jest to bardzo trudne, tym trudniejsze, że poprawy też nie da się udowodnić obiektywnie, wykazać jednoznacznie w badaniach. Tylko pacjent może powiedzieć, że ustąpiły wszystkie przykre dolegliwości, a jego samopoczucie powróciło do normy.

 

*   *   *

 

W 1990 r. Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne ustaliło kryteria rozpoznawania fibromialgii: rozlany ból w okolicy kręgosłupa, mięśni i stawów, który trwa co najmniej 3 miesiące, a ponadto bolesna tkliwość przy ucisku 11 spośród 18 charakterystycznych punktów zlokalizowanych w różnych miejscach ciała: m.in. na potylicy, w dolnej części szyi, w miejscu połączenia drugiego żebra z mostkiem oraz w okolicy pośladków i stawów kolanowych.

 

Fibromialgia nie prowadzi do kalectwa czy deformacji ciała ani sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla życia.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA