UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Złamanie łokcia

  chciałam dodać iz miałam operacje i mam do wstawione śruby i blaszke.
  kasia
 • Złamanie łokcia

  witam,
  Dwa miesiące temu miałam złamanie łokcia i kości promieniowej. Po trzech tygodniach zagipsowania rozpoczęłam rehabilitacje. Hydroterapie, Ergote...
  Kasia
 • Dyskopatia szyjna. Proteza dysku szyjnego

  Około 40 roku życia stwierdziłem, że cos dzieje sie z moimi kręgami szyjnymi. Kiedy ruszałem głową słyszałem, jak trą o siebie. z początku nie było t...
  Artur
 • Ból kręgów szyjnych – kilka prostych rad

  Około 40 roku życia stwierdziłem, że cos dzieje sie z moimi kręgami szyjnymi. Kiedy ruszałem głową słyszałem, jak trą o siebie. z początku nie było t...
  paweł

Grzybica stóp – choroba czyściochów

Grzybica stóp – choroba czyściochówPodobno na grzybicę stóp choruje co czwarty Polak. Ze względu na częstotliwość występowania ta dolegliwość jest nazywana chorobą cywilizacyjną. Przytrafia się osobom uczęszczającym na basen, korzystającym z sauny, ze wspólnych kabin prysznicowych (np. w akademikach czy internatach) oraz sportowcom. Narażone są na nią osoby cierpiące na cukrzycę, nadczynność tarczycy, zaburzenia krążenia lub po kuracji antybiotykowej. Mówi się też, że to choroba czyściochów – cierpią na nią wszyscy dbający o higienę, którzy po umyciu stóp niedokładnie je suszą. Po założeniu butów i skarpetek tworzy się idealne środowisko do rozwoju grzybów.

 

 

 

Objawy:

 • zaczerwienienie skóry między palcami
 • pęknięcia naskórka
 • łuszcząca się skóra
 • uczucie pieczenia i swędzenia
 • czasami nieprzyjemny zapach

W niektórych przypadkach grzybica atakuje także paznokcie, które stają się słabe, żółte, zrogowaciałe, co może powodować ból podczas chodzenia.

Jeśli na to dermatologiczne schorzenie choruje jedna osoba, zagrożeni są wszyscy w jej otoczeniu, zwłaszcza pozostali domownicy. Wystarczy skorzystać z tego samego ręcznika, nożyczek do paznokci czy klapek. Czasami nawet przejście się boso po dywanie, po którym wcześniej chodziła osoba chora, może spowodować przeniesienie się zalążków grzybów na stopy.

 

Diagnoza

Aby postawić precyzyjną diagnozę, należy także przeprowadzić badanie mikologiczne. Na czym ono polega? Lekarz zeskrobuje odrobinę naskórka, po czym bada próbkę pod mikroskopem. Jeśli wciąż są wątpliwości, czy mamy do czynienia z chorobotwórczymi grzybami, próbka jest dostarczana do laboratorium. Tam sprawdza się, jak grzyb reaguje na leki. Dzięki temu można dobrać najlepszą możliwą kurację.

Reklama
Reklama

 

Leczenie

Najczęściej przyjmuje się doustne leki przeciwgrzybiczne oraz miejscowo stosuje maści i kremy. W przypadku grzybicy paznokci czasami mają one postać lakieru do paznokci.

 

Profilaktyka

Jeśli chorowałeś już wcześniej i nie chcesz, aby grzybica znów stała się Twoim problemem, wyrzuć wszystkie gąbki, pumeksy i szczotki, których używałeś podczas choroby. Cążki i nożyczki sparz wrzątkiem. Odkaź obuwie i skarpetki.

Inne działania profilaktyczne:

 • po kąpieli zawsze dokładnie susz stopy; pamiętaj – grzyb lubi wilgoć i ciepło
 • na basen i do sauny zawsze zabieraj klapki
 • nie noś skarpetek z włókien syntetycznych ani ciasnych, nieprzewiewnych butów
 • codziennie zmieniaj skarpetki
 • jeśli często pocą Ci się stopy, kup wkładki przeciwpotne
 • nie używaj pumeksu – często osadzają się na nim zalążki grzyba
 • stosuj po kąpieli zasypki przeciwgrzybiczne, a buty spryskuj dezodorantami grzybobójczymi

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA