UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Grzybica stóp

Grzybica stópGrzybica nie jest chorobą nową. Już starożytni znali pojęcie stopy atlety. Pod tą tyle enigmatyczną, co poetycką nazwą kryła się grzybica skóry stóp.

 

Manifestuje się ona zaczerwienieniem i silnym świądem skóry, zwłaszcza pomiędzy palcami. Skóra, która jest w tych miejscach zaczerwieniona, ma tendencję do sączących się spękań, w kolejnym etapie przybiera białawe zabarwienie. Na szczęście preparaty przeciwgrzybicze są i dostępne, i skuteczne. Należy jedynie poprosić lekarza o stosowną receptę. Ale uwaga – grzybica jest chorobą zaraźliwą – przenosi się przez używanie wspólnych butów, skarpet, ręczników, przez kratki prysznicowe, a także wannę, itp. Warto więc zrobić przegląd stóp najbliższych i wdrożyć w razie potrzeby leczenie rodzinne.

Reklama
Reklama

 

I tu uwaga następna – kuracja winna trwać nie mniej niż 2 do 5 tygodni, nawet jeśli po kilku dniach skóra zdaje się być zdrowa. Znajdują się w niej jednak jeszcze zarodniki grzyba, może więc nastąpić nawrót choroby. W przypadku grzybicy paznokci trzeba niekiedy posunąć się aż do usunięcia zmienionej chorobą płytki paznokciowej. Oczywiście w gabinecie lekarskim.

Nie mniej uciążliwa przypadłość to wrastające paznokcie. Żeby do takiego stanu nie dopuścić, należy systematycznie obcinać paznokcie, starając się nie naruszać ich bocznych fragmentów. W przypadku, gdy rady tej wysłuchaliście zbyt późno i paznokcie już wrosły trzeba, zachowując zasady jałowości, spróbować wyciąć wrastający fragment albo poprosić o pomoc lekarza chirurga.

Odciski i modzele, które wywołując ból, utrudniają znacznie chodzenie, można usunąć, stosując specjalne plastry. Pomocny też bywa lekarz. Zaś częste wizyty u pedikiurzystki zapobiegną ich powstawaniu. Pamiętajmy, że ze względu na niebezpieczeństwo zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B przez skaleczenie skóry skażonym narzędziem, należy korzystać wyłącznie z usług renomowanych zakładów kosmetycznych. A najlepiej, z tego i wielu innych względów, zaszczepić się przeciw żółtaczce typu B.

Bliscy kuzyni odcisków to halluksy. Pod tą nazwą kryją się guzowate narośle, powstające wtedy, gdy – na skutek nieodpowiedzialnych, zbyt ciasnych butów lub nieprawidłowej postawy ciała – paluch przechyla się w stronę pozostałych palców stopy. I wówczas konieczna jest wizyta u specjalisty. Przepisze on stosowne wkładki, a niekiedy może nawet skierować na zabieg operacyjny.

Babciną metodą na to schorzenie jest oddzielenie kawałkiem korka dużego palca od pozostałych.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA