MENU:
Reklama
Wyciskarki do soków Kuvings
Wyciskarki do soków Kuvings
FITNESS.WP.PL
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Wrastający paznokieć

  zabieg jest świetny, robiła mi go Pani podolog Agnieszka dwa miesiące temu, jutro idę na kontrolę, ale czuję się bardzo dobrze, nic mnie nie uwiera, n...
  julia
 • Ile udźwignie dziecko?

  Najlepszym rozwiązaniem jest umówienie się z nauczycielami, że podręczniki zostają w klasie, tak to jest u mojego syna w podstawówce.
  Adam
 • Ile udźwignie dziecko?

  wszystko fajnie w teorii, a jak to w praktyce zastosować: w piatej klasie podstawówki 4 rózne ksiazko-zeszyty do polskiego, trzy do matematyki, trzy d...
  Mama
 • Gościec stawowy, czyli reumatoidalne zapalenie sta...

  Witaj napisz mi proszę , czy te tabletli pomagają, ja wstydzę się swoich rąk,, nam doła,,,
  krystyna

Guzki Heberdena

Guzki HeberdenaGuzki Heberdena to, obok guzków Boucharda, najczęściej występujące zmiany zwyrodnieniowe na stawach palców u rąk. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że skłonność do ich powstawania jest dziedziczna. Często towarzyszą one reumatoidalnemu zapaleniu stawów.

 

Guzki Heberdena swą nazwę zawdzięczają brytyjskiemu lekarzowi Williamowi Heberdenowi, który jako pierwszy je opisał.

W postaci rozwiniętej stanowią one twarde uwypuklenie na grzbietowo-bocznych powierzchniach palców u rąk (od drugiego do piątego palca), w sąsiedztwie dalszych stawów międzypaliczkowych, czyli bliżej paznokci (w przeciwieństwie do guzków Boucharda, które występują w sąsiedztwie bliższych stawów międzypaliczkowych).

Lokalizują się one głównie w prawej ręce, jednakże ostrzejszy przebieg odnotowuje się po przeciwnej stronie. Najczęściej zmiany dotyczą palca wskazującego, rzadziej serdecznego. Są mało bolesne przy ucisku, ale ograniczają nieco ruchy w stawach.

Reklama
Reklama
Reklama

22,00 zł.

 

U kogo?

Guzki te pojawiają się u osób w każdym wieku, nierzadko są widoczne nawet u 20–30-latków, zwłaszcza piszących dużo na klawiaturze komputera. Statystycznie ten rodzaj guzków częściej występuje u kobiet.

 

Przyczyna

Guzki Heberdena są tworami kostnymi lub chrzęstnymi, pojawiającymi się na skutek zaburzenia równowagi pomiędzy tworzeniem a degradacją chrząstki stawowej i warstwy podchrzęstnej kości.

Jest prawdopodobne, że do ich powstania przyczynia się powtarzające się napinanie przyczepów ścięgien głębokich zginaczy palców podczas pisania na klawiaturze komputera lub na przykład wykonywania prac domowych. Często towarzyszą reumatoidalnemu zapaleniu stawów.

 

Diagnostyka

Diagnostyka opiera się na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu oraz sprawdzeniu, czy widoczne zmiany spełniają określone wymogi klasyfikacyjne, dotyczące między innymi liczby zniekształceń i ich umiejscowienia w obrębie dłoni, a także objawów towarzyszących. Diagnozę stawia lekarz reumatolog.

 

Leczenie

Guzki Heberdena nie wymagają leczenia. Jeśli doszło już do ujawnienia się choroby, utrzymuje się ona – przy różnym nasileniu objawów – przez całe życie. Pomoc polega głównie na zmniejszeniu lub całkowitemu zniesieniu dolegliwości bólowych oraz uczucia sztywności w obrębie stawów palców dłoni. W przypadku dużej bolesności skutecznie działa miejscowe wstrzyknięcie kortykosteroidu. W stanach zaostrzeń choroby zalecany jest odpoczynek polegający na odciążeniu palców. Skuteczna jest także fizjoterapia.


Sklep Poradnia.pl poleca