Halluks (hallux vulgaris) to kościsty guz stawu, który łączy paluch ze śródstopiem. Przypadłość ta najczęściej dotyka kobiet, jednak w większości przypadków największy wpływ na nią mają czynniki genetyczne – halluksy są często dziedziczone. Jak wyglądają i jakie są dokładnie przyczyny ich powstawania?

 

Paluch koślawy to inaczej zmiana deformacyjna w obrębie stopy charakteryzująca się uwypukleniem pierwszego stawu, w wyniku czego duży paluch pochyla się w kierunku pozostałych palców. W konsekwencji dochodzi do stanu zapalnego i zgrubienia kaletki stawowej. Zmiany zwyrodnieniowe się nasilają, prowadząc często do silnego bólu.

Reklama

 

Jak powstają halluksy?

Poza czynnikami genetycznymi oraz dziedziczonymi częstą przyczyną powstawania halluksów jest zaniedbanie. Schorzenie to najczęściej dotyka pań, głównie dlatego, że kobiety mają słabszy aparat więzadłowy stopy, a co za tym idzie, większe predyspozycje do odkształceń. Również budowa stopy ma duży wpływ na tworzenie się halluksów (zwłaszcza np. stopa egipska lub płaskostopie). Niestety, najczęściej osoby z predyspozycjami do tego schorzenia same przykładają się do jego powstawania, nosząc buty na wysokim obcasie lub ze szpiczastym czubkiem, który dodatkowo ściska palce stóp. Halluksom sprzyja również nadwaga, choroby reumatyczne, urazy oraz stojący tryb życia. Na tę deformację skarżą się szczególnie baletnice i tancerki, gdyż zbyt mocno obciążają palce podczas tańca.

 

Objawy

Charakterystyczne objawy to:

  • widoczne zniekształcenie palucha
  • pogorszenie wytrzymałości mięśni
  • przeciążenie przedniej części stopy, co często prowadzi do płaskostopia poprzecznego
  • pieczenie i ból podczas chodzenia
  • obrzęki
  • trudności w zakładaniu obuwia

 

Zapobieganie i leczenie

Stopień leczenia zależy od zaawansowania choroby. Im wcześniej nastąpi reakcja na pojawiające się dolegliwości, tym łatwiej i skuteczniej można sobie poradzić z leczeniem. Przede wszystkim należy zmienić tryb życia i zacząć dbać o stopy poprzez odpowiednie ćwiczenia, stosowanie specjalnych wkładek, aparatów korygujących i zmianę obuwia na wygodniejsze i szersze. Buty powinny być wykonane z naturalnych tkanin, aby stopy miały prawidłową cyrkulację powierza. Osoby borykające się z tą przypadłością powinny unikać długiego stania, chodzenia i biegania, gdyż to nadmiernie obciąża stopy. Zaleca się natomiast pływanie lub jazdę na rowerze. Powinno się również zadbać o prawidłową higienę (częste mycie stóp w wodzie z dodatkiem soli leczniczych oraz talkowanie), a niekiedy również o leczenie farmakologiczne. Jeżeli jednak dolegliwości bólowe nie ustaną, a zniekształcenie się powiększy, lekarz ortopeda z pewnością zaleci leczenie operacyjne. Nie należy z nim zwlekać, a tym bardziej obawiać się bólu. Obecnie taką operację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Większość osób już po upływie 5 dni wraca do normalnych zajęć. Po zabiegu stosuje się fizykoterapię oraz specjalne obuwie korygujące.