Otyłość szkodzi zdrowiu, dlatego tak istotne jest utrzymywanie prawidłowej wagi ciała.
Jaka powinna być ta idealna waga, do której powinniśmy dążyć? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, gdyż idealna waga jest inna dla każdego z nas. Zależy to od typu naszej budowy, od wzrostu, płci, a także wieku i trybu życia.

 

Ostatnim pomysłem naukowców, który jest obecnie stosowany w praktyce, jest wskaźnik BMI, czyli Body Mass Index. Dzięki wskaźnikowi BMI możemy się zorientować, czy ważymy za dużo, za mało czy w sam raz. Obliczamy go, dzieląc wagę podaną w kilogramach przez kwadrat wzrostu wyrażony w metrach.

Posłużymy się przykładem osoby ważącej 79 kilogramów, która ma 180 cm wzrostu. W tym przypadku kwadrat wzrostu wynosi 1,80 x 1,80, czyli 3,24. Aby wyliczyć BMI dzielimy wagę, czyli 79, przez kwadrat wzrostu, czyli 3,24, i otrzymujemy wynik około 24,4. W tym przypadku świadczy on o prawidłowej wadze, bo mieści się między 20 a 25. Jeśli wskaźnik BMI przekroczy 25 to mamy do czynienia z nadwagą, a otyłość – to BMI powyżej 30.

 

Wreszcie w przypadku osób bardzo otyłych wskaźnik BMI przekracza 40. Tak sprecyzowane wartości liczbowe pomagają ustalić schematy postępowania u poszczególnych osób.

 

  • BMI poniżej 20 świadczy o niedowadze, która łączy się z częstszym występowaniem osteoporozy, a u kobiet – poronień i przedwczesnych porodów.
  • BMI między 20–25 oznacza idealną, prawidłową wagę, która statystycznie oznacza najdłuższe życie i najniższą zapadalność na większość chorób, a szczególnie na nowotwory i choroby układu krążenia.
  • BMI powyżej 25 oznacza występowanie nadwagi i jest sygnałem alarmowym, że powinniśmy zacząć liczyć kalorie i postarać się ograniczać posiłki w taki sposób, aby dzienny deficyt kalorii wynosił 400 kcal.

Reklama

 

Istotne jest też wprowadzenie ćwiczeń fizycznych, gdyż redukcję wagi najłatwiej i najzdrowiej uzyskać, stosując jednocześnie odpowiednią dietę ze zwiększoną aktywnością fizyczną.

 

  • BMI powyżej 30 oznacza występowanie otyłości i wymaga zdecydowanych działań – najlepiej pod opieką specjalisty od dietetyki i gimnastyki, aby stopniowo redukować wagę do wartości prawidłowych. Jeżeli osoba jest otyła ze wskaźnikiem BMI pomiędzy 30 a 40, to deficyt kaloryczny powinien wynosić około 1000 kcal. Wskazana jest w tym przypadku pomoc lekarska i zastosowanie dodatkowych preparatów – najlepiej roślinnych. Ćwiczenia fizyczne powinny odbywać się jedynie pod fachowym nadzorem, gdyż stanowią zbyt duże zagrożenia dla osoby obciążonej otyłością.
  • BMI powyżej 40 oznacza bardzo dużą otyłość. Osoby te wymagają szczególnej opieki – specjalistycznej pomocy lekarskiej, drastycznej diety, silnych leków farmakologicznych, a nawet zabiegów chirurgicznych. Polegają one z reguły na usunięciu fragmentu jelit lub żołądka i mogą być jedyną szansą na uratowanie życia pacjenta.

 

Nie tylko BMI

Nie tylko BMI informuje czy mamy nadwagę. Można to też sprawdzić inaczej:

  • Mierzymy centymetrem obwód talii i bioder i dzielimy oba wyniki przez siebie; np. osoba mająca 75 cm w pasie i 96 cm w biodrach otrzyma wynik 0,78 mieszczący się w granicach prawidłowych, czyli między 0,64–0,85.
  • Obliczamy wg wzoru Broca
    • waga normalna = wzrost w cm -100
    • waga idealna = waga normalna -15% dla kobiet (-10% dla mężczyzn).