Problemy z trawieniem, koncentracją, spadek energii, sucha i matowa skóra oraz nieprzyjemny zapach ciała to sygnały świadczące o tym, że w organizmie jest zbyt dużo toksyn. Jak zatem w naturalny sposób oczyścić swój organizm?

 

Nasz organizm powinien sam oczyszczać się z toksyn, ponieważ posiada bardzo efektywny system ich usuwania, ale tak się dzieje tylko wtedy, gdy stosujemy zdrową dietę i prowadzimy aktywny tryb życia. W dzisiejszych czasach jesteśmy przeładowani toksynami, których nasz organizm nie jest w stanie ani przetworzyć, ani wydalić bez odpowiedniej pomocy. Toksyny są wszechobecne – znajdują się w jedzeniu, wodzie i powietrzu, którym oddychamy. Dostają się one do krwiobiegu i do komórek, odkładają się w wątrobie, nerkach, mięśniach i jelitach oraz sieją spustoszenie. Człowiek przez rok wchłania około 2 kilogramów najróżniejszych toksyn. Część z nich ulega zneutralizowaniu i zostaje wydalona, ale spora ich ilość pozostaje w naszych narządach. Dlatego należy wspomagać ich usuwanie z organizmu i przynajmniej dwa razy w roku (na wiosnę i na jesień) stosując kurację oczyszczającą.

Reklama

 

Objawy zanieczyszczenia organizmu

  • problemy trawienne
  • nadmierne zmęczenie
  • osłabiona koncentracja
  • rozdrażnienie
  • osłabienie odporności
  • alergie

 

Oczyszczanie ważne dla zdrowia i urody

Zatrute toksynami i nadmiarem resztek pokarmowych ciało nie jest w stanie pozbyć się szkodliwych substancji, gdyż ich nagromadzenie jest zbyt duże. Detoksykacja może wspomóc funkcjonowanie wątroby i przywrócić naturalną równowagę organizmu. Duży problem stanowi zaburzenie perystaltyki jelit i nieprawidłowe wypróżnianie spowodowane spożywaniem żywności przetworzonej przemysłowo lub chemicznie. Jemy zbyt tłusto i zbyt dużo, , a spożywamy zbyt mało witamin, błonnika, białka, czyli za mało świeżych jarzyn, owoców, mleka, ryb. Pijemy za to w nadmiarze – alkoholu i słodkich napojów. Nasza dieta jest uboga w naturalny błonnik – „wymiatacz jelitowy“ będący ważnym składnikiem diety. Dodatkowo wątrobę obciążają także występujące w żywności i napojach zanieczyszczenia chemiczne, metale ciężkie, pozostałości pestycydów, azotany, azotyny, mykotoksyny i wirusy. Oczyszczając wątrobę, należy więc jak najszybciej doprowadzić do dezaktywacji toksyn, a następnie do ich wydalenia.

 

Naturalne sposoby detoksykacji

W procesie detoksykacji niezbędna jest woda. Jest ona źródłem wszelkiego życia. Powinna dostarczać cennych składników, takich jak wapń, magnez i potas. Aby prawidłowo funkcjonować potrzebują jej wszystkie organy, a zwłaszcza wątroba. Trzeba wypić co najmniej 1 szklankę na 5 kg masy ciała. Pozwoli to nie tylko pozbyć się toksyn, ale i nawodnić organizm, ochronić skórę przed wysuszeniem i zmyć wszystkie toksyny.

Aby oczyścić organizm nie należy stosować głodówek, bo one zwiększają tendencje do tycia. Warto postawić na lepiej zbilansowaną dietę, w której nie może zabraknąć błonnika pokarmowego i przeciwutleniaczy. Błonnik wykazuje zdolność wychwytywania toksyn i metali ciężkich oraz zapobiega ich wchłanianiu w jelicie. Pobudza perystaltykę jelit, a tym samym chroni przed wystąpieniem zaparć, zapobiega również hemoroidom. Błonnik pokarmowy znajdziemy we wszystkich pokarmach pochodzenia roślinnego. Przeciwutleniacze, w które bogate są warzywa i owoce, likwidują natomiast skutki działania toksyn. Najwięcej przeciwutleniaczy mają jabłka, których skórka zawiera pektyny. Pomagają one w usuwaniu metali ciężkich z organizmu.

Jedno- lub kilkudniowa dieta owocowo-warzywna nie jest szkodliwa. Choć warzywa i owoce są bogate w witaminy i błonnik, to jednak do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje również białka i tłuszczu, dlatego należy tak zbilansować naszą dietę, by nie trzeba było stosować drastycznych metod oczyszczających.