MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Kaszel - rodzaje i przyczyny

  Wiecie ile rodzajów kaszlu może mieć mały przedszkolak? Cały kalejdoskop. Do tego oczywiście całkiem różne leczenie. Ostatnio testowaliśmy inhalacje ...
  Kokos
 • Kiedy kostka jest skręcona

  Co to.ma być
  Eryk
 • Choroby nerek – rodzaje i objawy

  głupia pi......a,jak chcesz kogoś szkolić to wypierdzielaj pracować z dziećmi w szkole... Mój syn jest bardzo chory i nieraz też pisze na klawiaturze ...
  Kasia
 • Grupy krwi a żywienie

  niedouczony cymbał. polecam przestudiowanie podstaw genetyki i dziedziczenia - nie ma nic zaskakującego w Twojej grupie krwi.
  dr hyde

Jak sobie radzić z zaparciami?

Jak sobie radzić z zaparciami?Zaparcia to nic innego, jak zaleganie resztek pokarmowych w jelitach. Kiedy brak wypróżnień można już nazwać zaparciem? Niektóre źródła podają, że powinniśmy oddawać stolec raz dziennie, jednak tak naprawdę norma dla każdego jest inna – czasami wystarczy jedno wypróżnienie na 3 dni. Problem pojawia się wtedy, gdy czujemy się wzdęci, wydalanie wiąże się z bólem, stolec jest twardy i brak bodźca defekacyjnego.

 

 

Co zrobić, aby poradzić sobie z tym problemem?

 • Zaparciom często winna jest zła dieta z niedostateczną ilością błonnika, obfitująca w produkty wysoko przetworzone, bogate w tłuszcze i cukry proste. Błonnik to nietrawione przez enzymy części roślin, które w niezmienionym kształcie trafiają do jelita grubego, między innymi usprawniają proces trawienny, poprawiają perystaltykę jelit i łagodzą ból związany z wypróżnieniami. Błonnik znajduje się w owocach, warzywach (surowych lub jak najmniej przetworzonych), chlebie razowym, kaszy, ryżu brązowym czy makaronie razowym. Warto także sięgnąć po zawierające błonnik suplementy diety. Dobrze, by w ich składzie – zamiast barwników czy dodatków smakowych – znalazły się także pre- i probiotyki, korzystnie wpływające na mikroflorę jelitową.

Reklama
Reklama

 

 • Ważna jest aktywność fizyczna, zwłaszcza ćwiczenia mięśni brzucha, które stymulują ruchy perystaltyczne jelit.

 • Należy pić dużo wody (nawet 2 litry dziennie) – zmiękczy ona stolec i ułatwi wypróżnienie.

 • Trzeba unikać mocnej kawy i herbaty.

 • Warto nabrać nawyku wypróżniania się o regularnych porach – najlepiej rano, kiedy jelito grube jest najaktywniejsze.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA