Trądzik zaskórnikowy dotyka nie tylko młodych ludzi, ale osób w każdym wieku, a nieleczony może dać się mocno we znaki. Charakteryzuje się występowaniem czarnych krostek lub białych podskórnych grudek na skórze twarzy, pleców i klatki piersiowej. Jego występowanie często nasila się pod wpływem stresu, spożywania tłustych pokarmów i nieodpowiedniej pielęgnacji skóry. Jak się go pozbyć oraz odzyskać zdrowy i piękny wygląd?

 

Zaskórniki to wykwity pierwotne trądziku pospolitego. Można je podzielić na otwarte i zamknięte. Te pierwsze powstają, gdy ujście gruczołu łojowego jest otwarte, a na jego powierzchni widać czarny punkt. Zamknięte tworzą się pod skórą, a gromadzący się w gruczole łój powiększa go, tworząc czop łojowo-rogowy z widocznym białym punktem.

 

Przyczyny

Głównym powodem powstawania zaskórników są zaburzenia w wytwarzaniu łoju, co objawia się jego nadprodukcją, a w efekcie prowadzi do wykształcania się różnych zmian skórnych i ropnych torbieli. Inne przyczyny to:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • zaburzenia hormonalne,
  • stres,
  • zakażenie bakteryjne,
  • działanie niektórych leków (sterydy, barbiturany, witamina B12),
  • kosmetyki zatykające ujście gruczołów łojowych,
  • częsty kontakt z drażniącymi chemikaliami, np. chlorem.

Reklama

 

Kogo dotyczy?

Tego typu problemy najczęściej przytrafiają się osobom ze skórą mieszaną lub tłustą. Zazwyczaj zaskórniki są umiejscowione w okolicach czoła, nosa, mostka, między łopatkami oraz za uszami. Zmiany te, choć z pozoru łagodne, mogą przybrać formę zaostrzoną i przejść w stan zapalny, dlatego niezwykle ważne jest, by dbać o właściwą higienę skóry.

 

Pielęgnacja

Istotną sprawą w pielęgnacji twarzy z zaskórnikami są prawidłowo dobrane kosmetyki oraz preparaty lecznicze. Istotne jest bardzo dokładne oczyszczanie skóry z resztek kosmetyków, kurzu i nagromadzonego łoju. Do demakijażu zalecane są żele antybakteryjne i hipoalergiczne lub płyny micelarne. Po ich użyciu zaleca się stosowanie kremów seboregulujących na noc, które mają za zadanie zmniejszyć produkcję łoju. Pomocne są również maseczki z borowiny, owsianki lub gliny, które usuwają nadmiar sebum z powierzchni skóry.

Równie ważnym elementem pielęgnacji jest złuszczanie skóry preparatami peelingującymi (usuwają one martwy naskórek i oczyszczają skórę z nadmiaru tłuszczu).

Preparaty do pielęgnacji skóry z zaskórnikami powinny mieć odpowiednie pH, zbliżone do naturalnego pH skóry.

 

Dieta

To, co jemy, wpływa również na skład łoju, jaki wytwarza nasza skóra. Nieodpowiednie substancje tworzące sebum mogą powodować zapychanie gruczołów łojowych. Nie należy spożywać produktów tłustych, które przyczyniają się do zaburzeń lipidowych we krwi i inicjują powstawanie zaskórników. Zalecane jest natomiast przyjmowanie nienasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdziemy między innymi w oleju lnianym i słonecznikowym lub w oleju z wiesiołka.

 

W gabinecie kosmetycznym

Nigdy nie należy samemu wyciskać zaskórników (można w ten sposób roznieść bakterie na inne części skóry). Najlepiej udać się do wykwalifikowanej kosmetyczki, która zrobi to profesjonalnie i w sterylnych warunkach.

W gabinetach kosmetycznych wykonywane są różne zabiegi na skórę łojotokową, takie jak:

  • oczyszczanie mechaniczne, które polega na dokładnym oczyszczeniu, peelingu, spulchnieniu naskórka oraz usunięciu zaskórników, a następnie nałożeniu odpowiedniej maseczki i kremu.
  • złuszczanie skóry kwasami, które odbywa się poprzez nałożenie maski wyrównującej pH skóry, a następnie odpowiednich kosmetyków z kwasami.
  • oxybrazja, czyli peeling wodno-parowy, dzięki któremu zabijane są bakterie beztlenowe.
  • peeling kawitacyjny, który wykonuje się z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych.

Po serii takich zabiegów skóra staje się jaśniejsza, gładsza i głęboko oczyszczona.

 

Leczenie

Jeżeli stan skóry się nie poprawia i często dochodzi do stanów ropno-zapalnych, musimy zgłosić się do lekarza dermatologa, który dobierze kurację odpowiednią do stopnia zaawansowania zmian skórnych. Leczenie takie polega na miejscowym stosowaniu preparatów (kremów, maści) lub przyjmowaniu leków doustnych (często antybiotyków).