UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Jęczmień na powiece

Jęczmień na powieceJęczmień (hordeolum, łac. małe ziarenko jęczmienia) to ropień gruczołu lub gruczołów, które mają swoje ujścia na brzegach powieki. Nie należy go wyciskać – mogłoby to spowodować pogorszenie infekcji. Lepiej poczekać, aż sam zniknie lub pęknie. W cięższych przypadkach konieczna jest wizyta u okulisty, który zadecyduje o najlepszej metodzie terapii.

 

Zmiana jest zwykle wywoływana zakażeniem gronkowcem. Ryzyko jej powstania zwiększa się u osób narażonych na długotrwałe działanie drażniących środków chemicznych i środowiskowych oraz dymu tytoniowego. Częste występowanie licznych oraz bardzo uporczywych jęczmieni może być wywołane niewyrównaną bądź nieleczoną cukrzycą.

 

Objawy

Objawy jęczmienia to:

  • bolesność, obrzęk i świąd powiek
  • zaczerwienienie brzegu powieki
  • łzawienie
  • ropna grudka wzdłuż rzęs
  • ropna wydzielina
  • nadwrażliwość na światło

Reklama
Reklama

 

Podział

Najczęściej jęczmienie tworzą się na zewnętrznej stronie powieki (tzw. jęczmień zewnętrzny), a niektóre – na jej wewnętrznej krawędzi (tzw. jęczmień wewnętrzny).

Jęczmień wewnętrzny bywa bardziej bolesny i nie jest zbyt widoczny. Można go dostrzec dopiero po uniesieniu powieki. Wygląda jak żółtawa grudka, która nie pęka, lecz w ciągu 3–4 dni stopniowo zanika.

Jęczmień zewnętrzny to zazwyczaj czerwona plamka, która zaczyna swędzieć, potem nabrzmiewa, a na końcu tworzy się różowy lub żółty czubek podobny do tego znajdującego się na przykład na krostach lub czyrakach.

 

Kto jest narażony?

Jęczmień występuje u kobiet i u mężczyzn w każdym wieku z równą w zasadzie częstotliwością. Zdarza się też tak, że u niektórych częściej pojawiają nawroty choroby. Nie udało się dotychczas ustalić przyczyn takiego stanu rzeczy.

 

Diagnostyka i leczenie

Lekarz zazwyczaj wykonuje podstawowe badania okulistyczne. Pojedynczy jęczmień można wyleczyć domowymi sposobami (pocieranie złotem, ciepłe kompresy i napary, na przykład ze świetlika czy świeżej pietruszki). Często stosuje się też maści z antybiotykiem (przepisane przez lekarza). Czasami, gdy jęczmień nie chce pęknąć, konieczne jest jego chirurgiczne nacięcie i opróżnienie ropnia.