Jęczmień (hordeolum, łac. małe ziarenko jęczmienia) to ropień gruczołu lub gruczołów, które mają swoje ujścia na brzegach powieki. Nie należy go wyciskać – mogłoby to spowodować pogorszenie infekcji. Lepiej poczekać, aż sam zniknie lub pęknie. W cięższych przypadkach konieczna jest wizyta u okulisty, który zadecyduje o najlepszej metodzie terapii.

 

Zmiana jest zwykle wywoływana zakażeniem gronkowcem. Ryzyko jej powstania zwiększa się u osób narażonych na długotrwałe działanie drażniących środków chemicznych i środowiskowych oraz dymu tytoniowego. Częste występowanie licznych oraz bardzo uporczywych jęczmieni może być wywołane niewyrównaną bądź nieleczoną cukrzycą.

 

Objawy

Objawy jęczmienia to:

  • bolesność, obrzęk i świąd powiek
  • zaczerwienienie brzegu powieki
  • łzawienie
  • ropna grudka wzdłuż rzęs
  • ropna wydzielina
  • nadwrażliwość na światło

Reklama

 

Podział

Najczęściej jęczmienie tworzą się na zewnętrznej stronie powieki (tzw. jęczmień zewnętrzny), a niektóre – na jej wewnętrznej krawędzi (tzw. jęczmień wewnętrzny).

Jęczmień wewnętrzny bywa bardziej bolesny i nie jest zbyt widoczny. Można go dostrzec dopiero po uniesieniu powieki. Wygląda jak żółtawa grudka, która nie pęka, lecz w ciągu 3–4 dni stopniowo zanika.

Jęczmień zewnętrzny to zazwyczaj czerwona plamka, która zaczyna swędzieć, potem nabrzmiewa, a na końcu tworzy się różowy lub żółty czubek podobny do tego znajdującego się na przykład na krostach lub czyrakach.

 

Kto jest narażony?

Jęczmień występuje u kobiet i u mężczyzn w każdym wieku z równą w zasadzie częstotliwością. Zdarza się też tak, że u niektórych częściej pojawiają nawroty choroby. Nie udało się dotychczas ustalić przyczyn takiego stanu rzeczy.

 

Diagnostyka i leczenie

Lekarz zazwyczaj wykonuje podstawowe badania okulistyczne. Pojedynczy jęczmień można wyleczyć domowymi sposobami (pocieranie złotem, ciepłe kompresy i napary, na przykład ze świetlika czy świeżej pietruszki). Często stosuje się też maści z antybiotykiem (przepisane przez lekarza). Czasami, gdy jęczmień nie chce pęknąć, konieczne jest jego chirurgiczne nacięcie i opróżnienie ropnia.