MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
FITNESS.WP.PL
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Woda źródlana czy mineralna?

  Magnezu do organizmu równie dobrze moze dostarczyc filtr do wody , ja mam Aquamag i wode magnezową na miejscu. Dla dziecka to na pewno trzeba przegot...
  Elżbieta
 • Wody mineralne. Pić dużo, ale jakie?

  No i pijemy i filtrujemy. mnie w zupełnosci wystarcza dzbanek filtrujący Dafi. Filtr szybko upora sie z chlorem , pije więcej niż 8 szklanek bo po pro...
  Edzia
 • Macierzanka

  Pije macierzanke juz piąty miesiac. Wyleczyla moje nawracajace zapalenie zatok. Goraco polecam!
  Kasia
 • Tętniak aorty – przyczyny, objawy, leczenie

  mój maz ma załozoma przetoke na lewej rece i jest dializowany i teraz zrobil sie jemu tetniak co zteaz ma zrobic
  teresa

Jęczmień na powiece

Jęczmień na powieceJęczmień (hordeolum, łac. małe ziarenko jęczmienia) to ropień gruczołu lub gruczołów, które mają swoje ujścia na brzegach powieki. Nie należy go wyciskać – mogłoby to spowodować pogorszenie infekcji. Lepiej poczekać, aż sam zniknie lub pęknie. W cięższych przypadkach konieczna jest wizyta u okulisty, który zadecyduje o najlepszej metodzie terapii.

 

Zmiana jest zwykle wywoływana zakażeniem gronkowcem. Ryzyko jej powstania zwiększa się u osób narażonych na długotrwałe działanie drażniących środków chemicznych i środowiskowych oraz dymu tytoniowego. Częste występowanie licznych oraz bardzo uporczywych jęczmieni może być wywołane niewyrównaną bądź nieleczoną cukrzycą.

 

Objawy

Objawy jęczmienia to:

 • bolesność, obrzęk i świąd powiek
 • zaczerwienienie brzegu powieki
 • łzawienie
 • ropna grudka wzdłuż rzęs
 • ropna wydzielina
 • nadwrażliwość na światło

Reklama
Reklama
Reklama

220,00 zł.

 

Podział

Najczęściej jęczmienie tworzą się na zewnętrznej stronie powieki (tzw. jęczmień zewnętrzny), a niektóre – na jej wewnętrznej krawędzi (tzw. jęczmień wewnętrzny).

Jęczmień wewnętrzny bywa bardziej bolesny i nie jest zbyt widoczny. Można go dostrzec dopiero po uniesieniu powieki. Wygląda jak żółtawa grudka, która nie pęka, lecz w ciągu 3–4 dni stopniowo zanika.

Jęczmień zewnętrzny to zazwyczaj czerwona plamka, która zaczyna swędzieć, potem nabrzmiewa, a na końcu tworzy się różowy lub żółty czubek podobny do tego znajdującego się na przykład na krostach lub czyrakach.

 

Kto jest narażony?

Jęczmień występuje u kobiet i u mężczyzn w każdym wieku z równą w zasadzie częstotliwością. Zdarza się też tak, że u niektórych częściej pojawiają nawroty choroby. Nie udało się dotychczas ustalić przyczyn takiego stanu rzeczy.

 

Diagnostyka i leczenie

Lekarz zazwyczaj wykonuje podstawowe badania okulistyczne. Pojedynczy jęczmień można wyleczyć domowymi sposobami (pocieranie złotem, ciepłe kompresy i napary, na przykład ze świetlika czy świeżej pietruszki). Często stosuje się też maści z antybiotykiem (przepisane przez lekarza). Czasami, gdy jęczmień nie chce pęknąć, konieczne jest jego chirurgiczne nacięcie i opróżnienie ropnia.


Sklep Poradnia.pl poleca