UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Warunki przyjęcia do szpitala psychiatrycznego

  Mój syn ma spectrum autyzmu ,ostatnio przezył silną traume w związku ze śmiercią jego dziadka . Po tym wydarzeniu nie jesteśmy wstanie dac sobie z nim...
  siwi
 • Zespół Reye’a – rzadki, ale groźny

  Mimo całej chorej sytuacji pamiętajcie ze pocis tu jesteśmy i żyjemy spiepszyc wszystko mozna ale po co to najłatwiej złość na innych na chwile moze u...
  Nieszczesliwy
 • Zespół Reye’a – rzadki, ale groźny

  To choroba śmiertelna drugi etap juz sie pojawia w szpitalu niestety Syn nie przeżył ...
  Nic nie idzie zrobic tylko czekac na poprawienie wyników mysle...
  Nieszczęśliwy
 • Homeopatia – naturalne leczenie

  Moim zdaniem właśnie temat homeopatii jest bardzo ważny w dzisiejszych czasach kiedy wszystko nafaszerowane jest chemią, a zwłaszcza te kolorowe table...
  katerina

Kilogramy giną, uprzedzenia zostają

Kilogramy giną, uprzedzenia zostająWszyscy wiedzą o szkodliwych skutkach otyłości i nadwagi, a osoby, które ważą zbyt dużo, nie tylko przypłacają to zdrowiem, lecz są także dyskryminowane w społeczeństwie ze względu na swój wygląd. Jednak okazuje się, że nawet jeśli schudną, to uprzedzenia w ich otoczeniu nie znikną. W skrócie: kilogramy giną, dyskryminacja zostaje.

 

Te mało optymistyczne wnioski wyciągnęli naukowcy z trzech uczelni – Uniwersytetu Hawajskiego w Manoa, Uniwersytetu w Manchesterze i Monash University – którzy przeprowadzili mały eksperyment.

Grupie kobiet i mężczyzn pokazano zdjęcia pań o szczupłej sylwetce oraz takich z nadwagą i poproszono o ocenę ich atrakcyjności. Dodatkowo o każdej sfotografowanej kobiecie powiedziano, że zrzuciła kilkadziesiąt kilogramów albo że zawsze utrzymywała stałą wagę.

Reklama
Reklama

 

Okazało się, że badani wykazywali się większymi uprzedzeniami wobec osób, które schudły, niż wobec tych, które wciąż ważyły tyle samo. Z grubasek stały się po prostu „byłymi grubaskami” – traktowano je wciąż jako osoby z nadwagą.

Współautorka badań, dr Kerry O’Brien, pracownik University of Manchester’s School of Psychological Sciences i Monash University w Melbourne, powiedziała, że takie negatywne podejście do osób otyłych wynika z tego, że w społeczeństwie funkcjonuje przekonanie, iż utrata wagi jest tylko i wyłącznie wynikiem samokontroli.

– Badania dotyczące otyłości wykazały, że waga oraz możliwość jej zgubienia zależą w dużym stopniu od naszej fizjologii, genetyki oraz tego, jaki rodzaj odżywiania się króluje w naszym otoczeniu. Nasza waga tak naprawdę jest trudna do opanowania, niezależnie od tego, jaką wykazujemy się siłą woli oraz jaką posiadamy wiedzę i zapał. Jednak wiele osób, które są postrzegane jako „grube”, z trudem i bez efektów starają się zbić wagę, aby uniknąć bolesnej etykietki. Musimy zmienić nasze podejście do kwestii wagi i otyłości.

 

Źródło: medicalxpress.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA