UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Kolka niemowlęca

Kolka niemowlęcaTym terminem określamy zespół objawów występujący we wczesnym okresie niemowlęcym, charakteryzujący się napadami bólów brzucha ze wzdęciem i towarzyszącym rozdrażnieniem oraz krzykiem dziecka. Częściej występuje u dziewczynek niż u chłopców oraz w sytuacji, kiedy dziecko karmione jest sztucznie. U niemowląt, u których występuje kolka, typowe są: dobry apetyt, prawidłowy przyrost wagi, czasem nadmierne łaknienie i napady płaczu, zmieniające atmosferę domową w kompletny chaos.

 

 

Charakterystyka

Kolki zazwyczaj występują o stałej porze dnia lub nocy, co ułatwia rozpoznanie. Należy pamiętać, że niemowlę, u którego występują kolki, jest w zasadzie dzieckiem zdrowym, a jego zachowanie zmieni się w ciągu kilku tygodni. Długi i głośny krzyk nie jest szkodliwy dla dziecka, utrudnia natomiast funkcjonowanie rodzinie.

 

Zapobieganie

Istnieje wiele domowych sposobów stosowanych przez matki oraz zalecanych przez lekarzy. Niemowlę krzyczące przez krótki czas można spróbować uspokoić noszeniem na rękach, kołysaniem lub pieszczotą. Niektóre dzieci uspokajają się po zawinięciu ich ciasno w pieluszkę i ułożeniu na brzuszku. Jeśli dziecko karmione jest sztucznie, zaleca się zmianę rodzaju mleka celem wykluczenia nietolerancji pokarmowej. Gdy karmienie trwa zbyt krótko (poniżej 20 minut), należy wymienić smoczek na nowy – twardszy, z małymi dziurkami. Dobre efekty daje podawanie niemowlęciu herbatki koperkowej czy rumiankowej w celu złagodzenia objawów.

 

Matki karmiące piersią dzieci, u których występują kolki, same mogą w swojej diecie stosować herbatę koperkową. Tylko w trudniejszych bądź bardziej uciążliwych przypadkach wymagane jest podawanie leków, które w takich sytuacjach zalecałbym jedynie jako ostateczność. Mam na myśli leki stosowane przeciw nadmiernym wzdęciom oraz tonizujące układ pokarmowy poprzez działanie rozluźniające i poprawiające perystaltykę jelit.

 

Zdarza się, że kolka w wieku niemowlęcym może być również objawem poważniejszej choroby i w sytuacjach niepokojących rodziców należy odwiedzić lekarza pediatrę lub lekarza rodzinnego.

 

Reklama
Reklama

 

 


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA