Koniczyna, powszechnie uważana za symbol szczęścia, ma również właściwości lecznicze oraz sprawdza się idealnie jako nawóz dla roślin i pasza dla zwierząt hodowlanych. W Polsce występuje aż 20 gatunków koniczyny, a na świecie jest ponad 250 jej odmian.

 

Koniczyna (Trifolium L.) należy do rodziny bobowatych. Na świecie znanych jest blisko 250 jej gatunków, w Polsce natomiast rośnie około 20 z nich. Najczęściej spotykanymi odmianami w naszym kraju są: koniczyna biała, szkarłatna, biało-różowa (tak zwana szwedzka), czerwona, żółto-biała, perska, polna oraz łubinowa. Koniczyny można najczęściej spotkać w miejscach skalistych, na wydmach, murawach oraz klifach.

 

Właściwości lecznicze

Koniczyna ma w swoim składzie wiele substancji aktywnych. Najbardziej znana z właściwości leczniczych jest koniczyna czerwona, która zawiera spore ilości flawonoidów, glikozydów, garbników, olejków eterycznych, kwasów organicznych, żywicy, soli mineralnych oraz witamin A, C i E. Wyciągi oraz napary z koniczyny czerwonej działają moczopędnie, wykrztuśnie, napotnie i uspokajająco. Są również pomocne w łagodzeniu bólów miesiączkowych. Gatunek biało-różowy ma działanie przeczyszczające, przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz ściągające. Koniczyna łubinowa jest środkiem moczopędnym, a biała – wzmacniającym organizm.

Reklama

 

Koniczyna jako nawóz

Koniczyna jest często stosowana jako nawóz poprawiający warunki glebowe, który spulchnia glebę, polepsza jej strukturę i sprawia, iż staje się ona bardziej żyzna. Dzieje się tak za sprawą symbiozy z bakteriami korzeniowymi (brodawkowymi) tworzącymi na korzeniach narośle w postaci brodawek asymilujących azot. Symbioza ta pozwala uzyskać plony o wysokiej zawartości azotu.

 

Zastosowanie w gospodarstwie

Koniczyna ma w swoim składzie dużo białka i dzięki temu stanowi wartościowy składnik paszy dla zwierząt hodowlanych. Najbardziej ceniona pod tym względem jest koniczyna biała, czerwona, biało-różowa oraz perska.

 

Szczęście czterolistnej koniczyny

Ulubioną zabawą najmłodszych jest poszukiwanie czterolistnej koniczyny. To dość rzadka mutacja koniczyny pospolitej, a w szczególności białej. Z pewnością właśnie z tego powodu odnalezienie koniczyny o czterech listkach jest uważane za szczęśliwy znak. Według starej tradycji każdy listek symbolizuje co innego: pierwszy oznacza nadzieję, drugi – wiarę, trzeci – miłość, a czwarty – szczęście. I właśnie tego szczęścia wszyscy tak usilnie poszukują.