UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Koniec z borowaniem?

Koniec z borowaniem?Dysze plazmowe do niszczenia bakterii powodujących próchnicę zębów mogą skutecznie zastąpić bolesne borowanie.

 

Bombardowanie zębiny – tkanki znajdującej się pod szkliwem – wiązką plazmy o niskiej temperaturze jest 10 000 razy skuteczniejsze w niszczeniu bakterii wywołujących próchnicę niż borowanie. Oznacza to, że technologia plazmowa może być zastosowana do usuwania uszkodzonej tkanki z ubytków zębowych, którą zwykle usuwa się stalowym wiertłem stomatologicznym.

Reklama
Reklama

 

Zespół złożony z naukowców i dentystów z Niemiec przetestował działanie plazmy na bakterie Streptococcus mutans i Lactobacillus casei. Bakterie te tworzą na zębach warstwę (film), która niszcząc szkliwo i znajdującą się pod nim zębinę, powoduje ubytki. Podczas testów naukowcy zainfekowali zębinę pobraną z ludzkich zębów trzonowych czterema szczepami bakterii, a następnie poddali je bombardowaniu wiązkami plazmy przez 6, 12 i 18 sekund. Im dłużej trwało bombardowanie, tym większa ilość bakterii została zniszczona. Podobna technologia jest już stosowana w dezynfekcji narzędzi chirurgicznych. Zadowalające wyniki daje zastosowanie plazmy już o temperaturze 40 stopni C – jest ona wystarczająco gorąca, by niszczyć bakterie, lecz na tyle chłodna, że nie uszkadza zębów.

Fakt, że borowanie jest nieprzyjemnym i często bolesnym zabiegiem, sprawia, iż wykorzystanie plazmy do czyszczenia ubytków byłoby mile widziane przez dentystów i ich pacjentów jako metoda bezkontaktowa, a przy tym bardzo skuteczna. Biorąc pod uwagę tempo rozwoju medycyny plazmowej, w ciągu najbliższych 3–5 lat można spodziewać się jej klinicznego zastosowania w stomatologii.

 

Źródło: www.eurekalert.org


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA