UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Królewska dziewanna

Królewska dziewannaPrzez Niemców dziewanna była nazywana „królewską świecą”, gdyż jej długie łodygi „palą się” tysiącami żółtych kwiatów od czerwca do sierpnia niczym świece kandelabrów w królewskich komnatach. A kto raz widział tę roślinę kwitnącą w całej swej okazałości, ten zachce ją mieć także w swoim ogrodzie.

 

Już w starożytności przypisywano dziewannie magiczne właściwości. Dziewanna miała chronić Odyseusza przed czarami złej Kirke, która jego towarzyszy zamieniła w świnie. W Polsce jest znana i ceniona od niepamiętnych czasów. Zielarze nadali jej wiele nazw, takich jak na przykład dziewizna, kędzierzawica, krotnica czy gorzyknot.

Reklama
Reklama

 

Jest dwuletnią rośliną z rodziny trędownikowatych. Pochodzi z północno-zachodniej Azji. Rośnie w Europie, Ameryce Północnej i w północnej części Afryki. Można ją spotkać praktycznie wszędzie – nie wymaga szczególnych warunków glebowych ani klimatycznych. Rośnie na nieużytkach, na glebach jałowych, piaszczystych i kamienistych oraz na skrajach lasów.

W pierwszym roku wegetacji wytwarza dużą rozetę o wydłużonych liściach i mocnym palowym korzeniu. W drugim roku pęd osiąga 1,5 m wzrostu. Liście są jajowate, skrętoległe, w całości pokryte puszystymi, srebrnymi włoskami. W górnej części łodygi wyrastają korony kwiatowe – pięciopłatkowe, zrośnięte na dole, tworzące rurki w kielichach. Kwiaty najczęściej są żółte, rzadziej białe, pomarańczowe, purpurowe czy nawet niebieskie. W suche i słoneczne dni zrywa się tylko te płatki, które się w pełni rozwinęły. Mają one przyjemny miodowy zapach i słodkawy smak.

W celach leczniczych zbiera się kwiaty, korony kwiatowe, czasem owoce (nasiona). Zawierają one wiele cennych składników odżywczych. Należą do nich między innymi saponiny, flawonoidy, związki śluzowe i karotenoidy.

Dzięki zawartym w kwiatach saponinom można stosować dziewannę jako środek zwiększający wytwarzanie śluzu w drogach oddechowych i ułatwiający jego odkrztuszanie. Jest ona również polecana w przypadku przeziębienia i kataru, przy chrypce, uporczywym kasztu (zarówno suchym, jak i mokrym) oraz astmie. Przynosi ulgę w dolegliwościach układu pokarmowego – biegunkach, kolkach jelitowych i wątrobowych oraz nieżytach żołądka i jelit.

Zewnętrznie odwary z tej rośliny mogą być pomocne w leczeniu ran, owrzodzeń, oparzeń i odleżyn oraz w różnych chorobach skóry, a także w przypadku łupieżu i łysienia. Stosuje się je również do płukania jamy ustnej i gardła.

Godne uwagi jest również to, że myszy i szczury nie znoszą zapachu tej rośliny i dlatego warto ją wykorzystać w walce z tymi gryzoniami.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA