Krwawienie z nosa to często występujący objaw chorobowy. Pojawiające się krwawienie ma swoje źródło w obrębie jamy nosowej. Może przybierać postać zarówno niewielkiego plamienia, jak i poważnego, zagrażającego życiu krwotoku.

 

Krwawienia z nosa zdarzają się u osób, które są przemęczone – dużo pracują i nie dosypiają – oraz żyją w ciągłym napięciu i stresie. Skłonność do samoistnych krwawień z nosa, częstych zwłaszcza u dzieci i młodzieży, bywa też rodzinna (dziedziczna).

 

Inne przyczyny

Nagłe i gwałtowne krwotoki z nosa towarzyszą skokom ciśnienia tętniczego krwi. Występują, gdy wartość ciśnienia skurczowego przekracza 150 mmHg. Krwawienia z nosa mogą również wywołać preparaty zmniejszające krzepliwość krwi, na przykład z warfaryną. Działanie przeciwkrzepliwe ma również kwas acetylosalicylowy. Zawierają go leki przeciwbólowe i obniżające gorączkę. Do krwawień mogą się również przyczynić długie i intensywne kuracje czosnkiem, na przykład przy przeziębieniu. Krwawienie z nosa często towarzyszy kobietom w ciąży (zwykle w drugim trymestrze). Wynika to z zachodzących wówczas zmian hormonalnych – to właśnie hormony sprawiają, że naczynka krwionośne śluzówki nosa są osłabione. Krwawienia mogą mieć także osoby z problemami laryngologicznymi, a nawet ci, którzy nadwyrężyli naczynka krwionośne wskutek kichania. Może być to także objaw nowotworu. Dlatego – jeśli krwawienia się często powtarzają i budzą nasz niepokój – najlepiej wybrać się na konsultację do internisty.

Reklama

 

Możliwe powikłania

Przy dużym krwotoku mogą się pojawić objawy związane z dużą utratą krwi – osłabienie, senność, zaburzenia oddychania.

 

Pomoc doraźna

Trzeba dokładnie wydmuchać nos z krwi i skrzepów oraz przez około kwadrans uciskać palcami skrzydełka nosa. Dobre rezultaty odnosi przyłożenie zimnych okładów na nos, czoło i kark. Przy dużym krwawieniu należy usiąść z głową pochyloną do przodu, po to, by wydobywająca się krew nie spłynęła do gardła i oskrzeli.

 

Leczenie

Krwawienie hamuje się poprzez założenie do nosa tamponów. W razie konieczności stosuje się przyżeganie (przypalanie) chemiczne, elektrokoagulację (ścięcie białka żywych tkanek ustroju za pomocą łuku elektrycznego) lub leczenie operacyjne polegające na zamknięciu naczyń, które doprowadzają krew do miejsca krwawienia.