Owoc kumkwatu jest niezwykle atrakcyjnym cytrusem, który swym wyglądem przypomina miniaturową pomarańczę, jednak w odróżnieniu od niej posiada jadalną skórkę. Kumkwat ma niepowtarzalny zapach oraz przyjemnie kwaskowaty smak, a dodatkowo wspaniale orzeźwia, zwłaszcza w upalne dni. Można go hodować w pojemnikach lub w doniczkach na balkonie.

 

Kumkwat to drzewko (lub niewielki krzew) pochodzące z Chini należące do rodziny rutowatych. Jego nazwa powstała z chińskich słów kam kwat – kam znaczy„złoto”, a kwat „pomarańcza”. Kumkwaty są uprawiane w obu Amerykach, na Bliskim Wschodzie, w Afryce oraz w krajach śródziemnomorskich. Do Europy roślinę tę sprowadził szkocki botanik, Robert Fortune, w połowie XIX wieku. Typowym gatunkiem jest Fortunella margarita. W Polsce owoce można kupić w hipermarketach oraz w sklepach z importowanymi cytrusami.

Reklama

 

Charakterystyka

Kumkwat jest niezwykle dekoracyjną rośliną, o skórzastych, błyszczących, eliptycznych oraz intensywnie zielonych liściach. Młode gałązki są kanciaste i pokryte kolcami. W naturalnych warunkach drzewko osiąga od 2 do 4 metrów wysokości. Rozkwita na wiosnę białym pachnącym kwieciem (pojedynczym lub zgrupowanym), a po przekwitnięciu powstają małe (około 2–3-centymetrowe) pomarańczowe owoce, pokryte gładką i cienką skórą. Ich kwaskowaty miąższ jest podzielony na kilka regularnych części, w których znajduje się jedna pestka (lub dwie pestki). Owoce mają aromatyczny, słodko-cierpki smak.

 

Wartości odżywcze

Kumkwat zawiera cukry, węglowodany, błonnik, sole mineralne oraz niewielkie ilości potasu. Jest także bogatym źródłem witaminy C, dzięki czemu zapobiega przeziębieniom oraz infekcjom górnych dróg oddechowych. Działa stymulująco na układ odpornościowy oraz wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu. Jego spożywanie działa poza tym niezwykle orzeźwiająco.

Warto dodać, że jest owocem niskokalorycznym. 100 gramów dostarcza około 70 kalorii. Jest to istotne na przykład w trakcie odchudzania.

Zastosowanie

Owoce kumkwatu można spożywać na surowo wraz ze skórką, oczywiście po starannym umyciu. Można je też rozgnieść, by połączyć słodycz skórki z kwaskowatym miąższem. Dobrze jest przedtem zanurzyć je na około 15–20 sekund we wrzątku, aby pozbawić tak charakterystycznej dla cytrusów goryczki. Owoce nadają się także do przetworzenia, na przykład w postaci marmolad, konfitur i kompotów. Świeże i kandyzowane stanowią aromatyczny dodatek do deserów, sorbetów i musów. Świetnie komponują się z imbirem, gałką muszkatołową, cynamonem czy świeżą miętą. Są idealnym składnikiem sałatek owocowych i doskonałym dodatek do mięs i farszów. Kumkwaty można również marynować w słodko-kwaśnej zalewie z dodatkiem przypraw.

 

Na co zwrócić uwagę

Kupując kumkwaty, należy zwrócić uwagę na to, aby nie były one poobijane ani uszkodzone. Powinny posiadać jednolitą, pomarańczową barwę oraz jędrną skórkę. W temperaturze pokojowej można je przechowywać około 5 dni, a w lodówce nawet do 3 tygodni.